Elektroniske produkter kan spionere på deg hjemme – myndighetene advarer før julehandelen
Nesten alle nye elektroniske hverdagsprodukter har mulighet til å koble seg til internett. Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen.
Norske hjem fylles av smarte løsninger som kan kobles til internett og gjøre hverdagen enklere, men robotstøvsugere, smartplugger, smarte kjøleskap og smartbelysning kan også utgjøre en sikkerhetsrisiko hvis du ikke vet hva du kjøper.
Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen, skriver Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) i en pressemelding.
Risikoen er at produkter du kobler opp til hjemmenettverket ditt kan inneholde spionvare og andre sikkerhetstrusler. Nkom nevner som eksempel at et WiFi-kamera på en robotstøvsuger eller babycall kan misbrukes til skjult overvåking.
«Hackere kan også utnytte utstyret til å gjennomføre cyberangrep på annet internett-tilkoblet utstyr, eller få tilgang til personopplysninger lagret i enheten», skriver de i meldingen.
– Vi skal ikke overdrive bekymringen, men heller ikke være naive. Når vi bruker produkter som kan kobles til internett, gir vi fra oss informasjon som kan utnyttes, enten det er personopplysninger eller betalingsinformasjon. Før handelen til julen vet vi at særlig kostbare elektriske produkter selges rabattert. Det er ikke noe galt i det, men vær obs på hva du kjøper, sier avdelingsdirektør i Nkom, Espen Slette.
Forsker ber politikerne utvide norgespris til kommuner
Politikerne bør utvide norgespris-ordningen for strøm til også å gjelde kommuner og næringsliv, mener en utreder i forskningsstiftelsen De Facto.
– Uten politisk handling vil nye økninger i strømprisen bety en forverring av velferdskrisa i kommunene, sier utreder Isak Lekve til Klassekampen.
Han har skrevet flere rapporter om konsekvensene av økte strømpriser.
Kraftanalytikere har advart om at strømprisene kan bli skyhøye. Hver gang strømprisen stiger 10 prosent over det budsjetterte, mister kommunene én milliard kroner i kjøpekraft, ifølge KS. Tall fra Oslo og Bergen viser at strømutgiftene er mer enn doblet siden 2021.
Lekve mener den største trusselen ikke er selve strømregningen, men at høye strømpriser driver opp inflasjonen og gjør det umulig å få ned renta.
– Det er helt ødeleggende for kommuneøkonomien, sier han.
– Et viktig grep bør være å utvide norgespris til kommuner og næringsliv. Da får man forutsigbarhet og hindrer inflasjonseffekten som rammer kommuner, bedrifter og folk i form av høyere priser og høyere rente, sier Lekve videre.
Helge Eide, direktør for samfunn, velferd og demokrati i KS, mener eventuelle merutgifter heller må kompenseres i statsbudsjettet enn gjennom en utvidet norgespris-ordning.
Ebola-smittetall i Kongo nærmer seg 4000
3973 personer er nå registrert smittet av ebola i Kongo. Av disse har 1801 dødd, sier myndighetene i landet.
Ved forrige oppdatering tirsdag var 3802 personer registrert smittet, av disse 1707 døde.
Ebola-utbruddet i Kongo er i hovedsak konsentrert i den avsidesliggende Ituri-provinsen øst i landet. Nesten 90 prosent av tilfellene er registrert der, men det er også bekreftet tilfeller i fem andre provinser, blant dem i en av landets største byer, Kisangani.
Ebola-utbruddet er knyttet til virusvarianten bundibugyo, som har en dødelighet på mellom 30 og 50 prosent. I motsetning til den vanligere zaire-varianten av viruset, som lå bak 2018-2020-utbruddet, finnes det ingen godkjent vaksine eller behandling mot bundibugyo-varianten.
Kun ebola-utbruddet i Vest-Afrika i 2014-2016 er større enn det pågående utbruddet i Kongo. Den gang ble det registrert totalt 28.616 smittede og 11.310 dødsfall i Guinea, Liberia og Sierra Leone, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO).
USA gir grønt lys for våpensalg til Norge
USAs utenriksdepartement har gitt grønt lys for et mulig salg av artillerigranater til Norge.
Det dreier seg om godkjenning av salg av høyeksplosive artillerigranater av typen 155mm M795, samt tilknyttede tjenester, til en verdi av 270 millioner dollar, står det i en uttalelse fra departementet.
Mann tatt i dobbelt av lovlig hastighet i tunnel i Bergen
En mann i 20-årene er fratatt sertifikatet etter at han ble målt til 79 kilometer i timen i 40-sonen i Haukelandstunnelen i Bergen.
Den 353 meter lange tunnelen går under Haukeland universitetssjukehus.
Målingen skjedde klokka 23.41 onsdag, ifølge Vest politidistrikt.
– Førerkortbeslag, og sak opprettes, opplyser operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen i politiloggen.
Også en mannlig MC-fører i 50-årene må klare seg til fots framover etter å ha blitt målt til 67 kilometer i timen samme sted.
SpaceX falt 13,6 prosent på børsen
Aksjeverdien på SpaceX stupte over 13 prosent i børshandelen på Wall Street onsdag.
Verdifallet skjer etter skepsis til om selskapets store investeringer i KI kommer til å gi avkastning.
Dette til tross for at SpaceX rapporterte et inntektshopp på 92 prosent i andre kvartal, drevet av avtaler om KI-databehandling og vekst i Starlink-satellittjenesten. Analytikere peker på bekymringer knyttet til pengebruk, etter at utgiftene oversteg 18 milliarder dollar for samme kvartal.
Blant de toneangivende amerikanske børsene var det bare Dow Jones som endte i grønt onsdag, med en økning på 0,49 prosent.
S&P 500 avsluttet dagen med en nedgang på 0,17 prosent.
Nasdaq falt 0,83 prosent.
4,5 millioner Ryde-kontoer i flere land rammet av datainnbruddet
Omtrent 4,5 millioner kontoer i Norge, Sverige, Finland og Tyskland kan være omfattet av datainnbruddet hos Ryde.
– Hendelsen er under etterforskning, men vi har på nåværende tidspunkt ingen indikasjoner på hvem som står bak, sier daglig leder Tobias Balchen i Ryde til NTB.
Han sier elsparkesykkelutleieren ikke har mottatt noe krav om betaling eller trusler.
– Det er snakk om en aktør som har fått tilgang via hacking, sier han videre.
Blant disse er det rundt 1,6 millioner kunder i Norge, opplyser han til TV 2.
Alle kunder rammet
– Uvedkommende skaffet seg tilgang til systemene våre og kopierte ut enkelte opplysninger om kundene våre. Det gjelder alle som har en konto hos oss, skrev selskapet i en pressemelding onsdag kveld.
Selskapet melder om at de har iverksatt tiltak for å begrense konsekvensene av hendelsen.
Datainnbruddet skjedde natt til 2. august. Omfanget av innbruddet er ikke fastslått, men selskapet opplyser at informasjon som mobilnummer, epostadresse, fødselsdato og enkelte sifre i betalingskort kan være på avveie. Forholdet er politianmeldt.
– Trenger ikke sperre kortet ditt
Data tilknyttet brukernes bevegelser skal ikke være lekket. Heller ikke fullstendig betalingsinformasjon skal være berørt.
– Du trenger ikke gjøre noe med kontoen din, og du trenger ikke sperre kortet ditt. Fullstendige kortnumre ligger ikke hos oss, men hos betalingsleverandøren vår, står det i pressemeldingen.
– Det eneste vi ber deg om, er å være oppmerksom. Den som har opplysningene, kan ta kontakt og virke troverdig ved å vise til en betaling du faktisk har gjort, med riktig beløp, dato og de fire siste sifrene i kortet ditt, står det videre.
Norsk selskap
Selskapet vet ikke om opplysningene allerede er lagt ut på nettet eller solgt videre.
– Vi har ikke kjennskap til at det er skjedd, men det kan vi ikke garantere, sier han til VG.
Ryde er et norsk selskap etablert i Oslo i 2019. De tilbyr utleie av elektriske sparkesykler i flere byer i Norge og andre land. I Oslo er det 16.000 elsparkesykler til utleie, ifølge kommunen. Av disse har Ryde 5333 sykler.
Trump-administrasjonen bevilger over 2 milliarder til kampen mot ebola
USA kunngjør at de har bevilget over 242 millioner dollar i ekstra midler for å bekjempe ebolautbruddet i Kongo. Utbruddet sprer seg raskere enn det bekjempes, sier WHO-sjefen.
Summen tilsvarer rundt 2,3 milliarder kroner. Den nye bevilgningen bringer den samlede amerikanske ebolabistanden til over 500 millioner dollar, omtrent 4,7 milliarder kroner, opplyser utenriksdepartementet onsdag. USA oppfordrer samtidig andre land til også å øke sine bidrag.
Generaldirektør for Verdens helseorganisasjon (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, advarer om at ebolautbruddet sprer seg raskere enn det bekjempes. Nesten tre måneder inn i utbruddet har antallet nye tilfeller doblet seg enkelte steder bare i løpet av den siste uken, skriver WHO-sjefen på X.
– Vi er alle enige om at vi umiddelbart og massivt må trappe opp all innsats på alle fronter og fra alle partnere, fortsetter han.
Myndighetene i Kongo har hittil registrert 3874 bekreftede tilfeller av ebola, inkludert 1751 dødsfall, siden utbruddet startet.
Ebolautbruddet er knyttet til virusvarianten bundibugyo, som har en dødelighet på mellom 30 og 50 prosent. Det finnes ingen godkjent vaksine eller behandling mot denne varianten.
Ebolautbruddet i Kongo er i hovedsak konsentrert i den avsidesliggende Ituri-provinsen øst i landet. Nesten 90 prosent av tilfellene er registrert der, men det er også bekreftet tilfeller i fem andre provinser, deriblant i en av landets største byer, Kisangani.
Datainnbrudd hos Ryde – alle kundekontoer berørt
Samtlige brukere av tjenestene til elsparkesykkelselskapet Ryde er rammet av et datainnbrudd.
– Uvedkommende skaffet seg tilgang til systemene våre og kopierte ut enkelte opplysninger om kundene våre. Det gjelder alle som har en konto hos oss, skriver de i en pressemelding.
Selskapet melder om at de har iverksatt tiltak for å begrense konsekvensene av hendelsen.
Datainnbruddet skjedde natt til 2. august. Omfanget av innbruddet er ikke fastslått, men selskapet opplyser at informasjon om mobilnummer, epostadresse, fødselsdato og enkelte sifre i betalingskort kan være på avveie. Forholdet er politianmeldt.
Data tilknyttet brukernes bevegelser skal ikke være lekket. Heller ikke konkret betalingsinformasjon skal berørt.
– Du trenger ikke gjøre noe med kontoen din, og du trenger ikke sperre kortet ditt. Fullstendige kortnumre ligger ikke hos oss, men hos betalingsleverandøren vår, står det i pressemeldingen.
– Det eneste vi ber deg om er å være oppmerksom. Den som har opplysningene kan ta kontakt og virke troverdig ved å vise til en betaling du faktisk har gjort, med riktig beløp, dato og de fire siste sifrene i kortet ditt, står det videre.
Ryde er et norsk selskap etablert i Oslo i 2019. De tilbyr utleie av elektriske sparkesykler i flere byer i Norge og andre land. I Oslo er det 16.000 elsparkesykler til utleie, ifølge kommunen. Av disse har Ryde 5333 sykler.
Slovenias atomkraftverk kutter produksjonen på grunn av lav vannstand
Slovenias atomkraftverk Krsko vil redusere produksjonen med 20 prosent på grunn av lav vannstand og høye temperaturer i elven Sava. Det er det siste av flere land som har gjort lignende grep, midt i den europeiske hetebølgen.
Ytterligere reduksjon vil bli gjort om nødvendig, ifølge en uttalelse onsdag.
På n ettsidene sine skriver selskapet som driver kraftverket, at tiltaket er planlagt, kontrollert og midlertidig. Det er nødvendig for å overholde krav om at den daglige gjennomsnittstemperaturen i Sava ikke må overstige 28 grader celsius samt at den gjennomsnittlige daglige temperaturøkningen ikke må overstige 3 grader.
Siste gang kraftverket måtte redusere produksjonen på grunn av lav vannstand i Sava, var i 2003, da var den redusert i over 90 dager.
Flere europeiske land har opplevd kraftig hete og tørke den siste tiden. Ungarn har allerede redusert produksjonen i sitt atomkraftverk på grunn av lav vannstand i elven Donau. Mandag sprengte den rumenske hæren en steinformasjon for å øke vanntilførselen i den samme elva for å unngå redusert drift ved landets atomkraftverk.
Kinesisk mann pågrepet i bunker i Bodø er utvist fra Norge i fem år
Mannen fra Kina som ble pågrepet i en bunker ved flystasjonen i Bodø i mai, er utvist fra Norge i fem år.
Han ble uttransportert fra Norge onsdag, opplyser politiet i Nordland.
Mannen ble varetektsfengslet og siktet for ulovlig etterretningsvirksomhet. Politiets sikkerhetstjeneste (PST) etterforsket saken, men innstilte på henleggelse. Siden han ble løslatt fra varetektsfengsel, har mannen vært internert på Trandum.
Utlendingsdirektoratet (UDI) har fattet vedtak om utvisning.
Mannen ble pågrepet 15. mai i en bunker ved Bodø flystasjon, et viktig militært område for Norge og Nato.
I avhør har mannen gitt flere forskjellige forklaringer om hva han skulle i Norge. Det kom også fram at han hadde gitt uriktige opplysninger i forbindelse med flere visumsøknader til Schengen. Visumene ble dermed tilbakekalt i slutten av juni, og den kinesiske borgeren utvises, opplyser politiet.

