Dødsulykke i Egypts største gullgruve
Én person mistet livet og fem ble skadet i et steinras i den største gullgruven i Egypt. Gruven er stengt mens ulykken granskes.
Ulykken skjedde i en tunnel i et underjordisk arbeidsområde i Sukari-gruven, som ligger i den østlige ørkenregionen i landet, ifølge en uttalelse fra Egypts oljedepartement.
De skadede ble ført til sykehus i feriebyen Marsa Alam ved Rødehavet, opplyser departementet. Tilstanden deres skal være stabil.
Oljeminister Karim Badway har gitt ordre om at det skal nedsettes en komité som skal granske ulykken, og gå gjennom sikkerhetsprosedyrene og anbefale tiltak for å hindre lignende ulykker, heter det i departementets uttalelse.
Gruveulykker er forholdsvis sjeldne i Egypt, der moderne gruvedrift i stor skala i hovedsak er konsentrert rundt Sukari-gruven. Den ligger rundt 30 kilometer sørvest for Marsa Alam. Den produserer rundt 500.000 unser – snaut 15,6 tonn – gull i året og tilfører Egypts økonomi verdier tilsvarende flere milliarder kroner.