Longyearbyen har i sin 118 år gamle historie blitt rammet av mange skred. Lørdag formiddag 19. desember 2015 dundret 5000 tonn med snømasser inn i 11 bolighus under Sukkertoppen. To mennesker omkom, to år gamle Nikoline Røkenes og trebarnsfaren Atle Husby. Ni mennesker ble gravd skadet ut av snømassene.
I 2017 kom et nytt skred som gikk tvers gjennom et rekkehus. Mellom år 2000 og 2018 har syv mennesker mistet livet i snøskred. Og det har vært mange evakueringer.
Etter skredet i 2015 ble det iverksatt lokal skredvarsling. Et stort antall boliger er revet og NVE har siden 2017 samarbeidet med Lokalstyret om å etablere en permanent skredsikring av byen som har rundt 2800 innbyggere og et stort antall turister.













