Gjerdrum: Det var rett før klokka 04.00 natt til 30. desember i romjula 2020: Anna Sandman våkner av noe risting i leiligheten i første etasje av femmannsboligen. Mannen Jørgen våkner også. Underlig nok reagerer ikke dalmatineren Zajka. Lampene virker ikke. Anna famler seg mot inngangsdøra da Jørgen plutselig skriker bak henne.
I løpet av sekunder flyttes huset ca. 400 meter. Anna og Jørgen forstår ennå ikke hva som har skjedd, de ser ingenting, persiennene er nede, de har jordskjelv i tankene, men så faller huset sammen. Anna ser Jørgen ligge under noen planker, han har fått en bjelke inn i høyre skulder.
– Jeg kjempet for å dra ham ut og klarte det til slutt. Vi var apatiske, vi hørte noen rope. Det var litt bevegelse i massene, og vi skjønte at vi måtte ha hjelp.







