energi

Vurderer å bygge ny kjernekraft

Japan vurderer å bygge nye kjernekraftreaktorer og skal kanskje gjenåpne reaktorer som ble slått av etter Fukushima-ulykken i 2011. 

Japans statsminister Fumio Kishida fremholder at Russlands invasjon av Ukraina har endret på spillereglene i den internasjonale energiutvekslingen.
Japans statsminister Fumio Kishida fremholder at Russlands invasjon av Ukraina har endret på spillereglene i den internasjonale energiutvekslingen. Foto: Eugene Hoshiko/AP/NTB
24. aug. 2022 - 12:00

En beslutning om å bygge ny kjernekraft kan være kontroversielt i landet, der mange har Fukushima-ulykken friskt i minne.

Landets statsminister Fumio Kishida sier at sikkerheten vil være svært viktig i beslutningene. Han vektlegger også at Russlands angrep på Ukraina har forandret verdens energisituasjon.

Elleve år etter Fukushima-ulykken er ti av landets 33 reaktorer operative. Det nasjonale kjernekrafttilsynet har godkjent gjenåpning av sju av de stengte reaktorene.

Soldater gjør seg klar til kongens gravferd på Akershus festning.
Les også:

Over 3000 soldater

Vurderer å bygge ny kjernekraft | Tu.no