-I 2023 skal vi bruke 267 millioner kroner på å asfaltere fylkesveiene i Viken. Dermed får vi sikrere og bedre veier i hele fylket vårt, sier Olav Skinnes, fylkesråd for samferdsel i en pressemelding fra Viken fylkeskommune.

Space Norway: – Jeg tror vi bare har sett starten på det Norge kan oppnå
Asfalt i kilometer og tonn
I området Buskerud, Svelvik, og kommunene Asker og Bærum lyses det ut to kontrakter. Her skal det legges ca. 68 972 tonn asfalt på ca. 88 kilometer fylkesvei. I Follo og Østfold lyses det også ut to kontrakter. Her skal vi legge ca. 64 559 tonn asfalt på ca. 69 kilometer fylkesvei. På Romerike og i kommunene Lunner og Jevnaker lyser Viken ut en kontrakt. I dette området skal de legge ca. 36 083 tonn på om lag 49 kilometer vei. I tillegg kommer asfaltering i forbindelse med forsterkning, ca. 30 508 tonn, som fordeler seg over hele Viken.
Kontrakter
Område
|
Navn på kontrakt
|
Antall meter
|
Antall tonn (ca.)
|
Tilbudsfrist
|
---|---|---|---|---|
Buskerud, Svelvik, og kommunene Asker og Bærum | Viken vest, Nedre Buskerud, Asker og Bærum | 41 272 | 29 643 | 09. mars 2023 kl. 12 |
Buskerud, Svelvik, og kommunene Asker og Bærum | Viken vest, midtre Buskerud | 46 766 | 39 329 | 02. mars 2023 kl. 12 |
Follo og Østfold | Viken sør, Follo og Østfold | 32 797 | 27 862 | 09.mars 2023 k. 12 |
Follo og Østfold | Viken sør, Østfold | 35 972 | 36 697 | 02. mars 2023 kl. 12 |
Romerike og kommunene Lunner og Jevnaker | Viken nord, Romerike og Lunner | 49 146 | 36 083 | 02. mars 2023 kl. 12 |
Forsterkning Viken | Strekninger i hele Viken | 46 419 | 30 508 | 09. mars 2023 kl. 12 |
Sum | 252 372 | 200 122 |
Kontrakten «Forsterkning Viken» er en kontrakt som gjelder for hele Viken. Der korte og lengre strekninger skal forsterkes med dypstabilisering og asfalt.
- Dypstabilisering vil si at eksisterende asfalt fjernes, og det gjøres forsterkninger av veien, før asfalten legges tilbake. Da får vi en mer stabil øvre del av veikroppen, sier Hilde Heieren, prosjektleder for asfalt og veimerking i Viken fylkeskommune.
Tildelingskriterier
Alle kontraktene har tildeling etter CO2-vekting. Det betyr at vi i tillegg til pris, også tar hensyn til utslipp av CO2eq.
Entreprenører som legger inn tilbud på disse kontraktene skal opprette en EPD (Environmental product declaration).


Den av tilbyderne som har lavest verdi på sin EPD, altså som har minst miljøbelastning, vil ikke få påslag på konkurransesummen sin. De andre får derimot kr 5,- påslag pr. ekstra kg høyere verdi i sin EPD. Målet med å bruke en slik vekting er å bidra til å redusere de miljømessige konsekvensene ved produksjon og utlegging av asfalt.
Egen kontrakt for fartshumper og opphøyde gangfelt
Fylkeskommunen lyser også ut en egen kontrakt for asfaltering av fartshumper og opphøyde gangfelt. Kontrakten gjelder for området Buskerud, Svelvik, og kommunene Asker og Bærum.
Kontrakten består av totalt 49 humper, med mulighet for tillegg dersom det er ytterligere behov i forbindelse med trafikksikkerhetsarbeidet i dette området. Kontrakten har innleveringsfrist 13.mars 2023.

Vitne: – Høyere hastighet enn vanlig