ikt

Transport blir intelligent

DEMO: - Ved hjelp av konseptbilen Think Open kan vi demonstrere prosjektidéer og nye muligheter i praksis, sier prosjektleder hos Telenor FoU, Elin Melby. I bakgrunnen konserndirektør Berit Svendsen, Telenor og teknisk direktør Egil Mollestad, Think Nordic (halvt skjult). Foto: Finn Halvorsen
DEMO: - Ved hjelp av konseptbilen Think Open kan vi demonstrere prosjektidéer og nye muligheter i praksis, sier prosjektleder hos Telenor FoU, Elin Melby. I bakgrunnen konserndirektør Berit Svendsen, Telenor og teknisk direktør Egil Mollestad, Think Nordic (halvt skjult). Foto: Finn Halvorsen
Finn Halvorsen
13. des. 2002 - 15:45

Telenor har satt kommunikasjonsløsninger for transport høyere opp på agendaen.

Denne ukas PR-jippo med el-bilprodusenten Think er ledd i et større FOU-prosjekt.

Samarbeidet med Think foregår i regi av forskningsprosjektet "Intelligente transportsystemer" (ITS) med Elin Melby som prosjektleder.

- ITS er et område med store muligheter, som foreløpig er lite utnyttet i Norge. FoU-prosjektet tar utgangspunkt i brukernes behov og teknologiske muligheter innen transportsektoren i et perspektiv fra to til fem år frem i tid, sier Melby.

Reiseplanlegger

Prosjektet vil i første rekke rette oppmerksomheten mot brukergrupper som privatreisende med bil og offentlig transport.

Hensikten er å utvikle løsninger for å øke trafikksikkerheten, redusere forurensningen, spare tid og penger, samt øke reiseopplevelsen for den enkelte. Stikkord er reiseplanlegging, bildeling, navigasjon, dynamisk trafikkinformasjon, turistinformasjon, samt underholdning.

Markedsrettet

- ITS er ett av Telenor FoUs satsingsområder, samtidig som det også har en sentral plass i EUs 6. rammeprogram, sier Berit Svendsen, konserndirektør teknologi i Telenor.

Hun er svært opptatt av å få forskningsideene kommersialisert.

- Vi må få til en markedsdrevet innovasjon. I dette arbeidet ønsker vi å samarbeide med andre aktører i markedet for å skape nye tjenester. Konseptbilen fra Think er ett slikt eksempel. Den gir oss et spennende utgangspunkt for å prøve ut og demonstrere nye tjenester innen transportsektoren, sier Svendsen.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI og bærekraft endrer datasentrene

Telenor FoU og Think Nordic AS har inngått en samarbeidsavtale om å utvikle fremtidens kommunikasjonsløsninger for biler. Som ledd i dette har Think levert en konseptbil, en cabrioletutgave av den norske el-bilen, til bruk i Telenors forskningslaboratorium på Fornebu.

Demonstrasjonsbilen har fått navnet Think Open og skal benyttes i forbindelse med testing og demonstrasjon av nye kommunikasjonstjenester innen privat og offentlig transport.

- Vår målsetning er å produsere el-biler. I tillegg vil Think Nordic bidra til å utvikle fremtidige transportløsninger der Think inngår som en del av et større system. I denne sammenheng er det viktig og spennende for oss å gå inn i dette samarbeidet med Telenor, Norges største teknologibedrift, sier teknisk direktør Egil Mollestad i Think Nordic.

Han skynder seg å tilføye: - For de som måtte spekulere i det; avtalen indikerer på ingen måte at Telenor har planer om å gå inn på eiersiden i Think.

Telenor-direktør Berit Svendsen trekker også frem andre samarbeidspartnere i Norge, som NRK, Ericsson og Compaq, samt en rekke internasjonale bedrifter og forskningsinstitusjoner.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.