SAMFERDSEL

Tog til verdens tak

15. feb. 2001 - 07:04

Den kinesiske regjering kaster seg ut i enda en ingeniørmessig utfordring i verdensklasse. Før det omstridte kjempekraftverket i Three Gorges er i nærheten av å tas i bruk, planlegger myndighetene et nytt prosjekt som skaper strid: Jernbane fra Gomud i Kina til Lhasa i Tibet.

Det meste av den 1.118 kilometer lange jernbanestrekningen skal bygges i høyder over 4.000 meters høyde og vil bestå av ca. 30 kilometer samlet tunnellengde. Over halvparten av strekningen ligger i områder med permafrost.

Banen vil skal transportere åtte millioner tonn gods i året. Prislapp: Ca 20 milliarder kroner. Bygetid: Fem til syv år.

Tibets leder i eksil, Dalai Lama, frykter at Kina vil bruke banen til å befolke Tibet med flere etniske kinesere. Kina gjør krav på Tibet.

Les mer om:
Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.