E18 vestkorridoren

To norske og ett spansk firma i forhandlinger om prosjektering og bygging av Fornebukrysset-Strand

Dette er den største kontrakten på E18 Lysaker-Ramstadsletta, etappe 1 av Vestkorridoren.

llustrasjon av framtidens E18. Bygging av nytt Fornebukryss (nærmest) og Stabekklokket (ca midt i bildet) inngår i entreprise E102 Fornebukrysset–Strand.
llustrasjon av framtidens E18. Bygging av nytt Fornebukryss (nærmest) og Stabekklokket (ca midt i bildet) inngår i entreprise E102 Fornebukrysset–Strand. Illustrasjon: ViaNova
Jarle SkoglundJarle Skoglund– Journalist
10. juni 2022 - 11:12

I alt seks leverandører meldte interesse for å bli prekvalifisert for konkurransen innen fristen 9. mai i år. Statens vegvesen har nå valgt ut tre kvalifiserte leverandører som vil bli inviter til å gi tilbud og delta i forhandlinger om prosjektet.  De tre leverandørene er:

  1. Skanska Norge
  2. AF Gruppen Norge
  3. Obrascón Huarte Lain S.A (Spania)

Omfattende prosjekt

Konkurransen om prosjektering og bygging av etreprise E102 Fornebukrysset-Strand ble lyst ut 28. mars i år.

Arbeidet har en antatt kostnad på mellom tre og 3,6 milliarder kroner og omfatter blant annet 2,3 kilometer ny E18 med 2x3 felt og vekslingsfelter mellom Fornebukrysset og Strand i Bærum kommune.

660 meter av den framtidige Høviktunnelen inngår i entreprisen. Det gjør også ny veiforbindelse til Fornebu (Vestre Lenke), ny hovedsykkelvei mellom Fornebukrysset og Strand samt endringer av tilstøtende lokalveisystem med gang- og sykkelveier.

Korund frå Froland i Agder, utstilt på UiAs naturmuseum og botaniske hage, med den rette raude farga til å kallast rubin. Steinen har ikkje heilt edelsteinskvalitet, men er likevel kjend som «Frolandsrubinen».
Les også:

Kvifor sølv drep vampyrar – og andre steinmytar

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.