energi

Tirsdag kommer dommen i Klimasøksmålet

Følg domsavsigelsen i Høyesterett direkte klokken 09.00.

Tirsdag kommer Høyesterett med sin dom i Klimasøksmålet.
Tirsdag kommer Høyesterett med sin dom i Klimasøksmålet. Foto: Eirik Helland Urke
22. des. 2020 - 05:15

Tirsdag klokken 9 skal Høyesterett avsi sin dom i Klimasøksmålet. Saken gikk for full rett i en hel uke i november, og nå er saken ferdig behandlet. 

Dommerne i plenum vil votere over hvorvidt de mener Staten gikk imot den såkalte miljøparagrafen i Grunnloven eller ikke – da de tildelte 10 nye oljelisenser i Barentshavet i 2016.

Det er miljøorganisasjonene Greenpeace og Natur og Ungdom, med partshjelp fra Besteforeldrenes klimaaksjon og Naturvernforvundet som har saksøkt staten.  

Staten vant i både Oslo tingrett og i Borgarting lagmannsrett, men miljøorganisasjonene har likevel fått medhold i en rekke punkter. Det inkluderer blant annet at miljøparagrafen regnes som en rettighetsparagraf og at utslipp også utenfor Norges grenser må telle med, når man vurderer miljøpåvirkningen av et vedtak. 

Sandefjord var blant kommunene som ble rammet av mye overvann da ekstremværet Amy traff Norge i helgen.
Les også:

For dårlige avløpsnett i én av fire kommuner

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.