Asfalt

Skal produsere i løpet av høsten: NCC bygger ny asfaltfabrikk på Rugsland

Arbeidet med å sette opp den nye asfaltfabrikken starter opp til våren og skal etter planen stå klar til å produsere asfalt i løpet av senhøsten 2020

Til våren starter arbeidet med å bygge en helt ny asfaltfabrikk på Rugstad, som NCC regner å ha i produksjon på høsten en gang.
Til våren starter arbeidet med å bygge en helt ny asfaltfabrikk på Rugstad, som NCC regner å ha i produksjon på høsten en gang. Foto: NCC
Jarle SkoglundJarle Skoglund– Journalist
4. mars 2020 - 10:08

NCC har hatt asfaltfabrikk på Rugsland i en årrekke og tiden er nå inne for en kraftig fornyelse gjennom en ny og moderne asfaltfabrikk. Produksjonskapasiteten økes betydelig og fabrikken vil produsere asfalt på en mer bærekraftig måte. Planene er nå godkjent av kommunen, forteller selskapet i en pressemelding.

– Det er et spennende marked på Sørlandet, og det er veldig gledelig at vi nå har fått godkjennelse til å investere i en ny, toppmoderne asfaltfabrikk på Rugsland, sier Joar Caspersen, administrerende direktør i NCC Industry.

Det er viktig for den svenske forsvarsevnen at landet har egen produksjonskapasitet for ammunisjon, påpeker regjeringen. Her er en svensk soldat under øvelse i mai 2020.
Les også:

Industrigigant satser på krutt

Starter arbeidet til våren

Administrerende direktør i NCC Industry, Joar Caspersen, Foto:  NCC
Administrerende direktør i NCC Industry, Joar Caspersen, Foto:  NCC

Arbeidet med å sette opp den nye asfaltfabrikken starter opp til våren og den skal etter planen stå klar til å produsere asfalt i løpet av senhøsten 2020. Dermed går den gamle asfaltfabrikken nå inn i sin siste sesong og vil produsere helt frem til den nye fabrikken står klar.

Den nye asfaltfabrikken på Rugsland, vil i likhet med den forrige fabrikk-investeringen på Steinskogen i Bærum, være topp moderne og ha god kapasitet til å produsere asfalt med betydelig lavere CO2-utslipp enn den gamle.

– Fyring med trepellets i kombinasjon med økt andel gjenbruksasfalt, vil gi NCCs asfalt en stor miljøfordel, mener Caspersen.

Solid posisjon

NCC Industry har over lengre tid satset stort på Sørlandet, og har opparbeidet en solid posisjon i markedet og gjennomført store og små asfaltprosjekter. Nylig ble det også ansatt ny distriktssjef i Stavanger, som er et ledd i en videre satsing i Sør.

– Vi ønsker å markere oss på Sørlandet. Det er mange spennende prosjekter på gang i dette området, og vi ønsker å ta del i dette. Med en ny asfaltfabrikk med økt kapasitet i Kristiansand, og en relansering av NCC Industrys tilstedeværelse i Stavanger og Rogaland, er vi i ferd med å få et solid fotfeste i asfaltmarkedet i Sør, sier Joar Caspersen.

Både Havila Kystruten og Hurtigruten gjennomførte i fkor demonstrasjonsseilas med henholdsvis biogass og bærekraftig biodiesel. Staten må fortsette å bruke tjenesten som motor for innovasjon, verdiskaping og maritime løsninger, skriver innleggsforfatterne.
Debatt

La Kystruten fortsette å være en innovasjons­motor langs kysten

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.