Klima

Regjeringen med milliardpakke til grønnere bygg, industri og transport

En ny tilleggsavtale sikrer 2,8 milliarder til utslippskutt fra tungtransport, industri og bygg.

– Målet er å kutte utslipp og få en industri som er bedre tilpasset lavutslippssamfunnet, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
– Målet er å kutte utslipp og få en industri som er bedre tilpasset lavutslippssamfunnet, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen. Foto: Ole Berg-Rusten
Marianne GjessingMarianne Gjessing– Journalist
18. mars 2024 - 09:31

Regjeringen har inngått en ny milliardavtale med Enova. Målet er blant annet å få ned utslipp fra tungtransport og industri. Det melder regjeringen i en pressemelding.

Mer enn halvparten av summen er øremerket industrien.

Avtalen, som ble signert 12. mars, er et resultat av budsjettenigheten mellom SV og regjeringspartiene.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Slik har TU dekket elbil-revolusjonen

I tillegg til ulike virkemidler for å få ned utslipp fra tungtransport og industri, skal pengene brukes på energitiltak i yrkesbygg og boliger.

– Enova er et av regjeringens viktigste virkemiddel i klimapolitikken og bevilgningen på 2,8 milliarder kroner vil bidra å sette ytterligere fart på omstillingen til lavutslippssamfunnet, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Støtte fra Enova skal avlaste risiko og kostnader for de som er først ute med å teste nye løsninger, heter det i avtalen.

Les også

1,5 milliarder til industrien

285 millioner kroner er satt av til å øke el- og hydrogenløsninger i tunge kjøretøy. Ladeinfrastruktur kan bli en viktig del av satsingen.

880 millioner kroner er satt av til en økt satsing på Enova energitiltak, først og fremst i yrkesbygg og boliger.

Men brorparten av summen, settes av til industrien.

− Fastlandsindustrien står for 23 prosent av klimagassutslippene i Norge. Utslippsreduksjonene i industrien krever ofte lange teknologiutviklingsløp og betydelige investeringer, skriver regjeringen.

Nå øker de bevilgningen til Klima- og energifondet med 1,5 milliarder kroner.

– Industrien står for store punktutslipp som innebærer en stor klimagevinst om vi får dem redusert. Denne ekstrabevilgningen gjør det mulig for Enova å øke innsatsen for klimaprosjekter i industrien. Målet er å kutte utslipp og få en industri som er bedre tilpasset lavutslippssamfunnet, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Les også

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.