Fakta om fartøyet
Olympic Octopus er et ankerhåndteringsfartøy med Rolls-Royce design (UT 712 L). Typebetegnelsen UT 712 har eksistert siden 1980-tallet og fartøy av denne typen er fremdeles ansett som en solid arbeidshest i internasjonale farvann. L-utgaven har et nyutviklet skrogdesign som gir rom for fleksibilitet i valg av utstyr om bord.
KILDE: Rolls-Royce
– Det er fantastisk morsomt å kunne presentere så mye nytt samtidig - i ett fartøy, slik vi kan med Olympic Octopus, sier konserndirektør Offshore Anders Almestad i Rolls-Royce.
Rolls-Royce er designer og utstyrsleverandør av fartøyet som er bygd av Aker Yards. Olympic Shipping AS er eier av fartøyet.
Blekksprutarmer
Olympic Octopus har et klassisk design, men det mest er nytt. Noen er mer synlig enn andre; på dekk har fartøyet fjernstyrte, fleksible ”armer”.
De nye kranene (manipulatorer) som kan minne litt om armene til en blekksprut skal bidra til sikrere arbeidsforhold om bord.
Leverandøren lover økt sikkerhet for mannskapet, bedre posisjonering, mindre støy, mindre vibrasjon og lavere forbruk av drivstoff. I tillegg er styring og kontroll av utstyret også blitt forbedret.
Samtidig er motoren nyutviklet og skal gi økt ytelse.
Med verden som arbeidsområde
Det finnes mange store moderne offshorefartøy. De fleste er bygget for og har oppdrag i Nordsjøen.
– Olympic Octopus er utstyrt for et større geografisk arbeidsområde, forteller skipsreder Stig Remøy i Olympic Shipping.
Han mener at teknologien om bord er sjelden. Fartøyet er utstyrt med en helt ny type propellsystem, Rim Drive, som blir møtt med forventing i markedet. Systemet skal gi færre vibrasjoner, mindre støy, mindre vedlikehold og være mer økonomisk.
- Jeg tror den nye Rim Drive thruster-teknologien fra Rolls-Royce er helt essensiell for fremtiden med tanke på både miljø og effektivitet, sier Remøy i en pressemelding.