Klima

Ny oljelekkasje fra Full City

En ny, liten oljelekkasje ble registrert fra Full City fredag.
En ny, liten oljelekkasje ble registrert fra Full City fredag. Bilde: Hans Petter Mortensholm/Kystverket
7. aug. 2009 - 10:21

Arbeidet med å losse olje fra Full City fortsetter fredag.

– Det er en liten lekkasje. Men vi har beholdt mye ressurser ved havaristen nettopp fordi det kan forekomme lekkasjer ved nødlossing, sier kommunikasjonsrådgiver Pål Are Lilleheim i Kystverket til NTB.

Området overvåkes fremdeles fra lufta.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll

Nødlossing

Det er fjernet 310 kubikkmeter oljeemulsjon, olje blandet med vann, fra skipet etter at nødlossingen startet torsdag.

I tillegg er det samlet opp 317 kubikkmeter oljeemulsjon og forurenset masse fra havet og langs land. Det er uklart hvor mye dette betyr i ren olje, opplyser Kystverket.

Aggregater

Fredag blir det ved hjelp av aggregater forsøkt å få i gang kranene på Full City for å kunne ta i bruk tyngre lossingsutstyr. Det skal være vanskelig å komme til i deler av båten.

Det er registrert 60-70 oljepåslag på land fra Grimstad i vest til Larvik i øst.

En strandrensegruppe fortsetter kartleggingen av påslag langs land.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.