energi

Massive inntekter fra kablene: Januar slår alle rekorder

Statnett dro inn 1,4 milliarder kroner på én måned.

Av alle utenlandsforbindelsene var det kabelen til Storbritannia som ga størst inntekter i januar; over 200 millioner kroner. 
Av alle utenlandsforbindelsene var det kabelen til Storbritannia som ga størst inntekter i januar; over 200 millioner kroner.  Foto: Statnett/SNL
Ellen Synnøve VisethEllen Synnøve Viseth– Journalist
10. feb. 2022 - 15:33

Statnetts inntekter fra linjer og kabler fortsetter å være høye. I januar endte flaskehalsinntektene på 1,4 milliarder kroner, som er det høyeste for en enkeltmåned noensinne.

– De høye flaskehalsinntektene skyldes i stor grad at det fortsatt er store prisforskjeller mot andre land, og dette gir høye inntekter via strømkablene våre. Tallene for januar viser også at vi har høyere prisforskjeller internt i Norge, skriver CFO i Statnett, Knut Hundhammer, i en pressemelding.

Statnett skriver at inntektene i sin helhet går til nettinvesteringer og til å holdenettleien lavere enn den ellers ville ha vært.

Størst inntekter fra Englandskabelen

Av alle utenlandsforbindelsene var det kabelen til Storbritannia som ga størst inntekter i januar; over 200 millioner kroner.

Andre halvår i fjor sto denne kabelen for 15 prosent av norsk krafteksport, til tross for at den ikke ble åpnet før i oktober.

I fjor var Statnetts samlede flaskehalsinntekter 5,3 milliarder kroner, hvorav 4,2 milliarder kom fra kabelforbindelsene til nabolandene. Resten kom fra nettet innad i Norge.

Også i 2020 var flaskehalsinntektene svært høye, til tross for at strømprisene var uvanlig lave. Det skjer fordi inntektene kommer fra prisforskjellene mellom land eller prisområder.

Konsernsjef i Equinor, Anders Opedal, bruker nå 50 prosent mindre på fornybar energi enn han gjorde på samme tid i fjor. Det har han gjort ved å redusere aktivitet og gå ut av nye prosjekter tidlig. Her med konserndirektør, Torgrim Reitan.
Les også:

Equinor-sjefen: – Terskelen for nye investeringer i offshore vind er høy

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.