Kraft

Mangel på teknologi kullkaster kullkraftplaner

HYDRO SOM NABO: Kullkraftverket til Haugaland Kraft kan bli en realitet på Hydros industriområde på Karmøy.
HYDRO SOM NABO: Kullkraftverket til Haugaland Kraft kan bli en realitet på Hydros industriområde på Karmøy. Bilde: Pål Christensen
Truls Tunmo
2. apr. 2007 - 08:01

Kullkraftverket vil koste mellom fire og fem milliarder kroner – utenom investeringer til rensing av CO 2.

– Kraftproduksjonen vil bli på ca 3,5 Twh, sier divisjonssjef i Haugaland Kraft, Odd Rune Heimvik.

Endelig avgjørelse om og når eventuell konsesesjonssøknad sendes, er ennå ikke tatt.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Slik har TU dekket elbil-revolusjonen




Usikker plassering

Det er heller ikke avgjort hvor et eventuelt kullkraftverk skal ligge.

Haugaland Næringspark i Tysvær kommune er et aktuelt sted. Ifølge Heimvik er industriparken til Hydro på Karmøy også en mulighet.

Usikre faktorer

– Realistisk sett vil dette være mulig at kullkraftverket kan stå ferdig ca 2015, sier Heimvik.

Han legger til at mange faktorer må være på plass før dette.

– Blant CO 2-rensing. Med de prisene vi har på strøm og kvotepriser på CO 2, finnes det i dag ingen lønnsom, kommersiell teknologi til å rense kullkraftverk.



Kullrensing prioriteres

Utviklingsprogrammet til EU legger vekt på rensing av kullkraftverk fremfor rensing av gasskraftanlegg. Odd Rune Heimvik mener også at dette er riktig vei å gå.

– Når det gjelder rensing av CO 2, er det på kullkraftverk støtet blir satt inn i EU. Vi får ikke andre land til å begynne å rense gass før rensing av kullkraftverk er på plass.

- Hvordan er myndighetenes holdning til etablering av kullkraftverk?

– Planene våre er tatt godt i mot av ulike stortingsgrupper, og i fjor høst hadde vi et positivt møte med blant andre olje- og energiminister Odd Roger Enoksen, sier Odd Rune Heimvik.

Norsk kull-mulighet

Kull til dampkjelene kan komme fra Svalbard, som leverer kull til flere kraftverk i Europa.

– Svalbard-kull er et alternativ, men vi har ikke tatt stilling til dette foreløpig, sier Heimvik.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.