– Det skal skiftes ut et brulager, og da må brua jekkes opp. Dette er arbeid som bare kan gjennomføres ved å stenge brua. Vi beklager ulempene dette medfører, men for slikt arbeid har vi ikke noen alternativ, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.
Fra klokken 22:00 torsdag 23. februar til klokken 06:00 blir brua stengt, og omkjøring blir via rv. 22 og fv. 109.
– Utrykningskjøretøy og buss i rute vil slippe gjennom sperringen. Fotgjengere og sykelister vil bli ledet forbi arbeidstedet av hjelpepersonell, sier Eiterjord.
EU-splittelse om kjernekraft-støtte
Om Fredrikstadbrua
Brua er en buebru over elven Glomma i Østfold, Viken. Den skiller Fredrikstad sentrum fra Gamlebyen. Fredrikstadbrua er 824 meter lang og ble åpnet 18. august 1957. Den har et hovedspenn på 196 meter og en seilingshøyde på 39,5 meter. Brua er 64 meter høy og har 23 spenn.
Den er en del av riksveg 110 og betraktes som et av Fredrikstads landemerker.
Det er en gjennomsnittlig trafikk over brua på ca. 25.000 kjøretøy per døgn.
Trebrua er ikke lenger forsvarlig å bruke – den er 200 år gammel