IT

- Lettvinte løsninger fra departementet

Torgeir Waterhouse, prosjektleder i IKT-Norge. Fildeling. Internett. IT-bransjen. Nettleverandører.
Torgeir Waterhouse, prosjektleder i IKT-Norge. Fildeling. Internett. IT-bransjen. Nettleverandører. Bilde: Knut Falch / Forbrukerrådet
Dag Yngve Dahle
20. aug. 2008 - 12:01

Wegard Harsvik, statssekretær i Kultur- og kirkedepartementet, sa nylig til TU.no at det beste er at nettleverandørene og fildelerne kommer fram til løsninger

Forenklet

Dette reagerer Waterhouse på.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
TU Event
Dette lærer Cyberforsvaret av Ukraina

– Dette blir altfor enkelt. Det virker som departementet her ønsker en lettvint løsning på en kompleks problemstilling. Det ser ut som statssekretæren ikke ser kompleksiteten i fildelingsproblematikken. Det vitner om et snevert syn på hvem som er de involverte partene, sier Waterhouse, som er prosjektleder i IKT-Norge.

Han er ikke i tvil:

– Signalet er at det ikke er så nøye hvordan saken løses, bare den løses. Hvis ikke myndighetene skal være involvert, er det i praksis å tildele nettleverandørene politirollen, sier han.

Tilliten brytes

IKT-Norge er motstandere av at nettleverandørene skal ha en slik politirolle overfor egne kunder.

Waterhouse mener det hele er basert på tillit og nettets nøytralitet.

– Internett fungerer fordi brukerne har tillit til at de som leverer kablene, ikke blander seg inn i kommunikasjonen over nettet. Nettets idé er at brukerne har kontroll på kommunikasjonen. Det blir som at Posten skal ha ansvaret for å komme fram til løsninger slik at de som sender pakker, ikke sender noe ulovlig, sier Waterhouse.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.
- Lettvinte løsninger fra departementet | Tu.no