Forsvar

Kraftig inntektsvekst for Kongsberg-Gruppen i andre kvartal

Kongsberg-Gruppen hadde en solid økning i inntekter i andre kvartal i år. Veksten var på 20 prosent sammenlignet med andre kvartal i fjor. 

Konsernsjef Geir Håøy i Kongsberg-Gruppen.
Konsernsjef Geir Håøy i Kongsberg-Gruppen. Arash A. Nejad
9. juli 2025 - 07:06

Kvartalsrapporten viser et driftsresultat (ebit) på 1,9 milliarder kroner, av en omsetning på 13,9 milliarder kroner. Ifølge selskapet økte inntektene for alle forretningsområdene sammenlignet med andre kvartal i fjor.

– Vi opererer i en verden som er påvirket av eskalerende konflikter og endrede rammebetingelser. Våre prestasjoner det siste året bekrefter at vi utvikler løsninger som er etterspurte i en verden i endring, sier konsernsjef Geir Håøy i en børsmelding onsdag.

Veksten var i hovedsak drevet av økt leveransevolum for missiler og luftvern, løsninger til nybyggingsmarkedet i den maritime sektoren og høy aktivitet knyttet til leveranser av undervannsteknologi, opplyser selskapet.

Børsvinner

– Vi er inne i en periode med rekordhøy markedsaktivitet på forsvarssiden. Etterspørselen er betydelig etter våre forsvarssystemer vi opplever også økt interesse fra forsvarskunder i våre sivile forretningsområder, sier Håøy i børsmeldingen.

Ordreinngangen i andre kvartal ble på nesten 18,2 milliarder, mot drøye 17,3 milliarder i samme periode i 2024.

Tross gode tall leverte Kongsberg-Gruppen litt under det som var ventet i andre kvartal, skriver Dagens Næringsliv. På forhånd var det ventet en topplinje på 14,2 milliarder og et driftsresultat på 1,9 milliarder, ifølge estimater fra Bloomberg.

Kongsberg-Gruppen er blant selskapene som har gått best på Oslo Børs så langt i år. Aksjen har steget med nesten 50 prosent i 2025.

Bortsett fra i Nord-Norge ville en typisk husholdning vært tjent med norgespris fremfor spotpris med strømstøtte i andre kvartal 2026, melder NVE.
Les også:

Økt strømpris i vår: – Andre året på rad med mindre snø enn historisk normalt