KLIMA

Isfjellet er større enn øya Mallorca – har løsnet fra Antarktis

Verdens største isfjell har løsnet i Weddellhavet i Antarktis, opplyser Den europeiske romfartsorganisasjonen Esa.

Et isfjell som er større i utstrekning enn den spanske øya Mallorca, har løsnet i Weddellhavet i Antarktis.
Et isfjell som er større i utstrekning enn den spanske øya Mallorca, har løsnet i Weddellhavet i Antarktis. Satellitt-foto: ESA/ Reuters/ NTB
20. mai 2021 - 09:18

Isfjellet er kjent som A-76 og er om lag 4.320 kvadratkilometer stort. Det er for tiden det største i verden.

Det var en satellitt fra det europeiske Copernicus-programmet som oppdaget isfjellet som er 170 kilometer langt og 25 kilometer bredt. Det er dermed noe større enn den spanske ferieøya Mallorca.

Sentinel-1-satellittene til Copernicus tar bilder dag og natt og sørger året rundt for overvåking av fjerntliggende områder som Antarktis.

Fra før var det 3.880 kvadratkilometer store isfjellet A-32A som var regnet som verdens største. Også det ligger i Weddellhavet, den store havbukten, som danner den sørligste delen av Atlanterhavet.

Isfjellet A-74, som brøt seg løs i februar, var til sammenligning 1.270 kvadratkilometer – på størrelse med storbyen Los Angeles.

Les også

Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.