datatele

HiNT-forskning på nettet

Høgskolen i Nord-Trøndelag vil droppe papir til fordel for digital publisering.
Høgskolen i Nord-Trøndelag vil droppe papir til fordel for digital publisering. Bilde: Montasje
Mona Strande
6. feb. 2007 - 07:10

Alle nye rapporter, utredninger, kompendier og arbeidsnotater fra Høgskolen i Nord-Trøndelag ( HiNT) legges nå ut på nettet i fulltekst.

Vil spre kunnskap

Publikasjonene legges ut i det åpne, elektroniske arkivet Brage, som er et felles arkiv for vitenskapelige publikasjoner fra alle landets høgskoler. Alt som legges ut her er gratis.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Husker du Think?

- I prinsippet bør all offentlig finansiert forskning være fritt tilgjengelig for alle, og i HiNT er vi opptatt av å spre kunnskap og forskningsresultater både i regionen, nasjonalt og internasjonalt, sier hovedbibliotekar Anne Grønli i HiNT.

Økonomisk og raskt

Frem til nå har HiNT-publikasjonene - som omfatter alt fra forskningsrapporter til kompendier og arbeidsnotater - i hovedsak kun vært tilgjengelige som trykte hefter.

For utgiveren vil den digitale publiseringsmåten både være arbeidsbesparende og gi lavere kostnader, samtidig som leseren sparer tid og penger på å ha alt tilgjengelig på PC-en.

Fri forskningsflyt

- I tillegg til at vi legger ut HiNT-seriene i Brage-databasen, så kan alle fagansatte selv legge inn annet fagstoff de har produsert. Artikler som tidligere er publisert i fagtidsskrifter og bøker er veldig aktuelt, og over 90 prosent av forlagene godtar slik åpen arkivering ved egen institusjon parallelt med utgivelsen, sier Grønli i en pressemelding.

Hun mener den nye arkiveringsmetoden vil bli et godt bidrag til fri forskningsflyt.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.