Ramform W-klasse:
- Eier: PGS – Petroleum Geo Services
- Klasse: B.la. DNV +1A1, SPS, ICE C, CLEAN DESIGN, + TMON, BIS, NAUT-AW, VIBR, COMF-C (3) V (3)
- Lengde: 104,2 meter
- Bredde: 70 meter
- Dypgang: 6,4 meter
- Drivstofftanker. 6.000 m³
- Utholdenhet: (produksjon/transitt) 150 døgn
- Transitthastighet: 16 knop
- Framdrift: Diesel-elektrisk
- Propell: Tre stk. CP-propeller–med dyse og propellaksling, totalt 18 MW
- Motorer: 6 x 3840 kW
- Boligkvarter: 60 enmannslugarer, 10 dobbeltrom
- Helidekk: Ø 26 meter, 15 tonn Super Puma/EH-101
- Arbeidsbåt: 2 x 30 fot, intern krybbe
- Streamer-kapasitet: 26 x 12 000 meter
Neste generasjon seismikkskip i PGS-stallen blir 70 meter brede i hekken.
Dermed tar Petroleum Geo Services nok en gang en rekord i bransjen: 26 lyttekabler kan taues samtidig.
PGS har allerede i dag rekorden med sine skip i V-klassen med den karakteristiske Ramform-designen. Skipene i V-klassen er 40 meter brede og kan taue 16 streamere, eller lyttekabler.
2 + opsjon
I første omgang bestiller PGS to skip for levering i 2013 fra Mitsubishi Heavy Industries i Japan. PGS har opsjon på levering av ytterligere to skip, med levering i 2015.
Konsernsjef Jon Erik Reinhardsen i PGS sier at bestillingen skjer nå for at selskapet skal stå sterkere til å møte en forventet økning i seismikketterspørsel.
Bestillingen av de to nye femtegenerasjonsskipene er ledd i et flåtefornyelse- og utvidelsesprogram.
3 D-seismikk
Hvert skip vil koste om lag 250 millioner dollar (ca. 1,3 milliarder kroner). Det inkluderer byggoppfølging og ferdig skip, inklusive omfattende seismikkutstyr.
PGS har utviklet sitt eget 3D-seismikkutstyr, GeoStreamer, som installeres i de nye skipene. PGS opplyser at de i løpet av 2013 skal ha byttet ut eldre utstyr med GeoStreamer i alle sine 3D seismikkskip.