energi

Arbeidere sendt til legevakt etter ny gasshendelse på Melkøya

Sju arbeidere på Equinor-anlegget ble natt til fredag sendt til legevakten for sjekk etter nok en gasshendelse på Melkøya. 

Melkøya utenfor Hammerfest.
Melkøya utenfor Hammerfest. Foto: Jan Johannessen
13. juni 2025 - 12:41

– Vi kan bekrefte at vi i natt har hatt en hendelse på Melkøya der vi har hatt utslag på gassmålere, uttaler talsperson Ellen Maria Skjelsbæk i Equinor til VG.

Det er ikke kjent om noen av de sju ble skadet.

– Målingene er under grenseverdiene for helseskadelig eksponering. Prosedyrene våre ble fulgt. Involvert personell trakk seg ut fra området og har vært på legevakten for sjekk, fortsetter Skjelsbæk.

VG skrev tidlig i juni at det har vært fire gasshendelser siden juni i fjor, og at Equinor ikke vet hva slags gass det er snakk om eller hvor den kommer fra.

Likevel har selskapet inntil nå valgt å holde byggeplassen åpen, men fredag stanser man arbeidet midlertidig.

Arbeiderne som tidligere har fått i seg gassen, har blant annet opplevd hukommelsestap, oppkast med gult slim og neseblod, skriver VG.

Konsernsjef i Equinor, Anders Opedal, bruker nå 50 prosent mindre på fornybar energi enn han gjorde på samme tid i fjor. Det har han gjort ved å redusere aktivitet og gå ut av nye prosjekter tidlig. Her med konserndirektør, Torgrim Reitan.
Les også:

Equinor-sjefen: – Terskelen for nye investeringer i offshore vind er høy

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.