IT

Alle skal ha strømmålere innen fem år

Finn Halvorsen
30. jan. 2009 - 07:22

Norske selskaper som Telenor Cinclus, Policom og High Tech Security har spesialisert seg på denne type utstyr. De har også tyvstartet med leveranser til Sverige, som ligger foran Norge i løypa på dette området.

Nå venter de bare på at Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) får på plass alle høringsuttalelser slik at endelige spesifikasjoner og krav kommer på plass.


Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll

Får konkurranse

Det er ikke bare Norge som skal innføre slike systemer. Et EU-direktiv fra 2006 fastslår at det skal innføres automatisk måleravlesning i husholdninger overalt hvor det er mulig.

Sverige har kommet lengst, men også mange andre europeiske land ligger i startgropa for innføring av automatisk måleravlesning.

Det betyr at markedet blir interessant også for større aktører. Tradisjonelle teleleverandører som Alcatel-Lucent og Siemens signaliserer klart og tydelig at de vil ha en bit av dette markedet.



Bygger på teleteknologi

Alcatel-Lucents løsning er basert på mange års erfaring i arbeid med teleoperatører, som daglig håndterer og fakturerer millioner av telefoni- og dataanrop.

Det dreier seg om et sanntids databehandlingssystem som er basert på selskapets OSP-plattform (Open Service Platform), som er i drift hos hundrevis av teleoperatører verden over.

– Denne løsningen er tilpasset kraftleverandørenes behov ved at den i stedet for å telle ringeminutter, registrerer kilowatt-timer. Løsningen tilbyr måleravlesning, måleradministrasjon, infrastruktur og datahåndtering, sier salgsdirektør Morten Kveil hos Alcatel-Lucent.



Web-løsning

Alcatel-Lucent har designet en web-løsning som gir forbrukere informasjon om totalt strømforbruk. På den måten kan forbrukerne redusere sine månedlige utgifter med enkle tiltak som å vaske klær eller bruke oppvaskmaskin om kvelden, når strømforbruket er mindre.

Leverandører av elektrisk strøm står overfor økende krav om å tilby bedre overvåking av energibehovet og gi forbrukerne bedre muligheter for å kontrollere sitt energiforbruk, ved å tilby en mer nøyaktig og aktuell tilbakemelding.

– Vi mener også at dette systemet vil kunne hjelpe energileverandører med å tilby kunder bedre service og samtidig holde investeringene under kontroll. Vi har blant annet et pilotprosjekt i Tyskland med 25 000 abonnenter som viser positive resultater, sier Kveil.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.