Bygg

10 milliarder til vei i nord

Reisetiden fra Bodø til Tromsø skal kuttes med rundt en halvtime som følge av utbedringene som er skissert i NTP.
Reisetiden fra Bodø til Tromsø skal kuttes med rundt en halvtime som følge av utbedringene som er skissert i NTP. Bilde: Scanpix
Stein Jarle Olsen
13. mars 2009 - 12:19

Rundt en milliard i året, er summen regjeringen legger opp til på veisatsing i nord frem til 2019.

50 kilometer midtstripe

Det kom frem i Nasjonal transportplan, som ble lagt frem i dag.

I tillegg kommer nærmere 6 veimilliarder fra Trondheim til Bodø.

Den foreslåtte innsatsen i Nordland, Troms og Finnmark vil føre til at 50 kilometer riksvei får gul midtstripe.

Les også:

Milliarder på E6

Blant annet skal E6-strekningen fra Fauske til Nordkjosbotn utbedres med i alt 1,270 milliarder, hvorav 410 millioner skal brukes de første fire årene.

Tunnelsikring og tiltak for å ta igjen forfall prioriteres spesielt, i tillegg til bygging av gang- og sykkelveger. Reisetiden fra Bodø til Tromsø skal kuttes med rundt en halv time.

Nordområdestrategi

I Troms prioriteres E8, som en del av regjeringens nordområdestrategi.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
NITO
En verden av ild og metall

Fra Sørbotn til Laukslett, på hovedinnfartsveien til Tromsø, skal man blant annet bygge ny bro over Ramfjorden og legge 9 kilometer ny vei.

Prosjektet har en total antatt kostnadsramme på 800 millioner kroner, og skal delvis finansieres gjennom bompenger.

Vil ha i mål E6

780 millioner skal brukes på strekningen fra Nordkjosbotn til Kirkenes, og vest for Alta satser man på å komme i mål med den igangsatte utbyggingen av E6.

Også her skal prosjektet delvis finansieres av bompenger.

Ingen tog

Det ser imidlertid ikke ut til å bli noen jernbane lengst nord foreløpig.

– Forslag til nye jernbaneløsninger i Nord-Norge må sees i sammenheng med dagens infrastruktur og planer for framtidige infrastruktursatsinger, også i nordlige deler av Sverige og Finland. Det vil blant annet være viktig å analysere om trafikkgrunnlaget tilsier nærmere vurdering av noen av jernbaneprosjektene, skriver Samferdselsdepartementet i en melding.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.