Samarbeid som styrker kvaliteten og miljøet
Når fire innovative selskaper kombinerer sin ekspertise, skapes det ikke bare bedre produkter – men også løsninger som er bedre for miljøet. Samarbeidet mellom Oceanize, Pla-Mek, Energiråd og Vik Ørsta er et eksempel på hvordan norsk industri setter en ny standard for bærekraft og kvalitet.
Oceanize: Fra avfall til ressurs
Hos Oceanize blir tau fra norsk havbruk og fiskeri forvandlet til verdifullt plastgranulat. Prosessen starter med sortering, deretter kvernes og vaskes tauene, før de smeltes og omformes til granulat. Granulatet blir deretter kvalitetssikret gjennom testing i laboratorie.
Denne nøyaktige prosessen sikrer at plastgranulatet som sendes videre, holder høy kvalitet og oppfyller kravene for videre produksjon.
Pla-Mek: Fra granulat til produkt
Hos Pla-Mek går granulatet gjennom en ekstruder og blir til nye plastrør.
– Når vi i Pla-Mek er med i utviklingsprosessen, tas det alltid initiativ til å bruke resirkulerte materialer, forteller Kai Roger Bjørdal. Muligheten for dette blir avklart tidlig i utviklingsfasen, så vi vil gjerne være med helt fra start.
Det å kunne tilby innovative og miljøvennlige alternativer, skapt i samarbeid med involverte parter, er noe Pla-Mek er stolte av. De understreker at de gjerne tar imot forespørsler fra andre som vil utforske resirkulert materiale, slik plastrørene ble utviklet.
Energiråd: Forbedringer gjennom miljøanalyser
For å tallfeste og synliggjøre mulighetene for de mest effektive forbedringer, som både er bærekraftige, lønnsomme og i tråd med regelverk, brukes Energiråd som rådgiver. De analyserer material- og miljødata fra hele verdikjeden og gjør det tilgjengelig som beslutningsgrunnlag.
– For dette produktet oppnådde vi en reduksjon av CO2-belastningen på 183 tonn, bare i 2024 alene, sier fagleder for bærekraft og ytre miljø Børge Heggen Johansen.
Resultatene dokumenteres gjennom LCA beregninger, som også kan være grunnlag for tredjeparts verifisert EPD-dokumentasjon.
Vik Ørsta: Bærekraftig tunnelsikring
Når injeksjonsrørene er ferdige, går de videre til Vik Ørsta sin produksjon av tunnelsikringen CT-bolt. Sammen med kamstål er plastrøret en av de viktigste delene av bergsikringsbolten.
Ved å ta i bruk resirkulert plast, reduseres klimaavtrykket av produktet uten at det går på bekostning av kvalitet eller sikkerhet.
Samarbeid for fremtiden
Samarbeidet mellom Oceanize, Pla-Mek, Energiråd og Vik Ørsta viser hvordan ulike aktører kan spille hverandre gode ved å dele kompetanse og ressurser. Fra resirkulering av tau til ferdige produkter for tunnelsikring, er hele verdikjeden preget av fokus på kvalitet, effektivitet og bærekraft. Resultatet er produkter med et viktig bidrag til å redusere klimaavtrykket i norsk industri.