I Sør-Norge fyres det mye med ved, mens Oslo har strøm som hovedoppvarmingskilde. (Foto: colourbox.com)

VEDFYRING

Her fyrer man mest med ved i Norge

Og disse bruker mest strøm.

Om undersøkelsen

  • Antall intervjuer: 1024
  • Feilmargiin: Maksimalt +/- 2,7 prosent, gjelder totalutvalget
  • Metode: Automatiske telefonintervjuer

Kilde: Infact

Husstandene i Sør-Norge er på vedfyringstoppen, ifølge en undersøkelse InFact har gjort for strømleverandøren Fjordkraft.

I tillegg til Agder-fylkene regnes Telemark, Vestfold og Buskerud her med til Sør-Norge.

Når man holder Oslo utenfor, tar husstandene på Østlandet andreplassen, med 26,8 prosent. Østlandet omfatter her Akershus, Østfold, Hedmark og Oppland.

Les også: Bransjeforening vil ha forbud mot gamle ovner

Lite fyring i Oslo

Det er imidlertid kun 5,3 prosent av husstandene i Oslo som har ved som viktigste varmekilde.

Landsgjennomsnittet for vedfyring som viktigste varmekilde ble 21,5 prosent. Ved havner dermed bak både elektriske ovner (37,0 prosent) og varmepumper (24,6 prosent).

Oslo topper suverent listen for bruk av elektriske ovner. Hele 59,7 prosent av husstandene har dette som viktigste oppvarmingskilde.

Når det gjelder varmepumper, er situasjonen omvendt.

Der havner Oslos husstander nederst, med kun 8,7 prosent. Midt-Norge (33,8 prosent) havner øverst med Vestlandet (33,2) hakk i hæl.

Seniorrådgiver Ann Christin Bøeng i Statistisk sentralbyrå (SSB) forklarer situasjonen i Oslo med at byen har veldig mange blokkleiligheter.

– Ganske få av disse har varmepumper. Varmepumper har man først og fremst i eneboliger. Blokkleilighetene har gjerne også sentralvarme, og bruker i mindre grad ved enn eneboliger, sier hun til Teknisk Ukeblad.

Les også: Frankrike forbyr fyring med ved

Norge på strømtoppen

Norge er et av de få landene som baserer energiforbruket på elektrisitet. Husholdningenes strømbruk er kun slått av Kuwait, kunne SSB opplyse i høst.

Hovedkilden til oppvarming for rundt 73 prosent av husholdningene er ifølge SSB-tall for 2012 basert på strøm, mens 12 prosent oppga ved som hovedkilde.

Infact spurte: Hva er den viktigste varmekilden i din husstand i vinter?

Les også: Å varme opp vann med strøm: – Som å dusje i champagne

 OsloØstlandet for øvrigSør-NorgeVestlandetMidt-NorgeNord-NorgeTotal
Elektriske ovner59.7%36.6%30.4%32.4%34.2%36.5%37.0%
Varmepumpe8.3%18.0%25.5%33.2%33.8%27.7%24.6%
Vannbåren varme7.3%9.3%8.1%6.4%4.0%5.0%7.1%
Sentralvarme12.6%4.8%3.1%2.8%.4%7.5%4.7%
Vedfyring5.3%26.8%28.3%19.9%19.6%22.0%21.5%
Annet eller vet ikke6.8%4.5%4.7%5.3%8.0%1.3%5.1%

Les også:

Hvordan forbrenner man ved mest effektivt?

Nå kan du få teste hvordan det er å bo i et nullhus

Ny undersøkelse: Politikerne har misforstått hvorfor folk vil spare energi