Olje og gass

Gransker Gjøa-hendelse

En person ble medisinsk evakuert fra Gjøa-innretningen.
En person ble medisinsk evakuert fra Gjøa-innretningen. Bilde: Tommy Solstad, Statoil
Maiken Ree
28. des. 2010 - 10:17

Klokken 02:00 den 25. desember ble en person skadet da fakkelsystemet skulle tennes og fakkelskuddet gikk av i hånden.

Beredskapsledelse, helidekkmannskap og førstehjelp mønstret. Den skadde ble evakuert med helikopter til Flesland for videre transport til Haukeland sykehus.

Mistet finger

– Det var en av våre egne ansatte som ble skadd. Personen fikk skade i hånden, og det ytterste leddet i fingeren ble slått av, sier pressetalsmann i GdF Suez, Ulf Rosenberg, til Teknisk Ukeblad. Mannen skal nå være utskrevet fra sykehuset.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI og bærekraft endrer datasentrene

GdF Suez skal nå iverksette granskning for å kartlegge skadeomfanget og de bakenforliggende årsakene.

Les også: Statoil har overlevert Gjøa

Normal produksjon

– Vårt granskningsteam er nå på vei ut til Gjøa-plattformen for å kartlegge potensialet, omfanget og de bakenforliggende årsakene til hendelsen. Også leverandøren av fakkelsystemet er på vei ut for å finne svar på hendelsen, sier Rosenberg.

Produksjonen fra Gjøa-feltet går som normalt.

Les også:

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.