Bygg

Fotoforbud på NVE-bygget

NYRENOVERT: NVE-bygget er tegnet av arkitektene Fr. Lykke-Enger og Knut Enger, og sto ferdig i 1964.
NYRENOVERT: NVE-bygget er tegnet av arkitektene Fr. Lykke-Enger og Knut Enger, og sto ferdig i 1964. Bilde: Fredrik Drevon
Fredrik Drevon
7. sep. 2011 - 16:10

NVE-huset i Middelthunsgate i Oslo ble oppført i 1964 som administrasjonsbygg for Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).

Pressekonferanse

Bygningen, som eies av Entra Eiendom, har akkurat vært igjennom to år med totalrehabilitering.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI og bærekraft endrer datasentrene

Deler av bygget er fredet innvendig og utvendig. Entra Eiendom har i en pressemelding annonsert at nyåpningen av bygget skal feires med brask og bram.

På talerlisten står blant andre olje- og energiminister Ola Borten Moe, ordfører Fabian Stang, og NVE-direktør Per Sanderud.



Privat eiendom

Men da Teknisk Ukeblad dagen før åpningen står utenfor NVE-bygningen og tar bilder, blir vi ropt opp av en sivilkledd sikkerhetsvakt som haster ut av hovedinngangen.

– Det er fotoforbud her!, sier han med brysk stemme.

Han forlanger at vi blir med inn og viser legitimasjon.



Man skulle jo tro det er lov å ta bilde av fasaden til en bygning der det skal være pressekonferanse med flere hundre inviterte gjester neste dag.

– Hvorfor er det forbudt å ta bilder her?

– Dette er privat eiendom og det er ingenting å diskutere, svarer han.

Politirapport

Etter å ha notert navn og begrunnelse for å ta bilder av bygningen, sier vakten at han vil rapportere saken til politiet.

Vakten forklarer at rapporten er en ren rutinesak, som han er pliktig til å gjøre gjennom sin nye arbeidsinstruks, etter terroraksjonen 22/7.

Sikkerhetstiltakene skal ifølge vakten skyldes at Olje- og energidepartementet holder til i bygningen.

– I morgen er det pressekonferanse her. Skal dere rapportere alle fotografer til politiet da?

Vakten svarer at dette spørsmålet ikke har noe med saken å gjøre.

SENSITIV GRESSKLIPPERTEKNOLOGI?: Teknisk Ukeblad ble stanset av en sikkerhetsvakt etter at dette bildet ble tatt utenfor NVE-bygget.
SENSITIV GRESSKLIPPERTEKNOLOGI?: Teknisk Ukeblad ble stanset av en sikkerhetsvakt etter at dette bildet ble tatt utenfor NVE-bygget. Fredrik Drevon



Entra ikke ansvarlig

Vel ute av bygningen ringer vi Entra Eiendoms kommunikasjonssjef, Cato A. Mørk.

– Er det forbudt å ta bilder av NVE-bygget fordi det er privateid?

– Nei, da er vi inne på finjussen. Jeg var ikke klar over at det var fotoforbud på bygningen, og jeg synes det høres merkelig ut, sier Mørk, og viser til at det er Olje- og energidepartementet som har avtalen med Nokas.

Overivrig

Kommunikasjonssjef i Olje- og energidepartementet, Ole Berthelsen, sier til Teknisk Ukeblad at OED beklager hendelsen og at vaktmannen har vært overivrig.

– Det er lov å ta bilder av NVE-bygget. Nokas har ingen instruks fra oss om å stoppe forbipasserende som tar bilder.

– Hva er deres instruks til Nokas?

– Det kan jeg ikke gå inn på, svarer Berthelsen.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.