Foto: U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Jason Robertson

Den gamle militære North Field-flyplassen på øya Tinian i Stillehavet var temmelig gjengrodd da en gruppe C-130H Hercules-fly fra U.S. Air Force fløy over den i 2015.
Nå er planen at to av de fire rullebanene skal være rehabilitert innen 2027.
U.S. Air Force vil gjøre flyplassen fullt operativ igjen.
Forsvar

Den største flybasen under 2. verdenskrig settes nå i stand igjen

Skal fungere som reserveflyplass for amerikanske flystyrker under en eventuell krig i Stillehavsregionen.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
12. jan. 2026 - 05:00

Siden 2024 har enheter i U.S. Air Force (USAF) arbeidet med å restaurere og gjenoppbygge det som av amerikanske myndigheter omtales som verdens største og travleste militærflyplass under andre verdenskrig, North Field på øya Tinian, som er en del av øygruppa Nord-Marianene i Stillehavet. North Field fikk også en helt avgjørende rolle i de siste dagene av krigen, noe vi skal komme tilbake til om litt.

Mye av USAs fornyelse av militær kapasitet handler nå om landets behov ved en eventuell konflikt i Stillehavet, og da trolig med Kina som hovedmotstander. Anleggsarbeidene på Tinian passer godt inn i dette mønsteret.

Gjenoppbyggingen av North Field er et ledd i det USAF kaller Agile Combat Employment (ACE), en tilnærming til operasjoner som avhenger mindre av store, tradisjonelle oversjøiske baser som fungerer som nav for luftmakt, og som i stedet støtter seg på å sende opp, ta imot og vedlikeholde fly på spredte, fremskutte operasjonssteder i samarbeid med allierte og partnere. ACE er også en taktikk som de nordiske landene trener på.

Les videre med et abonnement

Allerede abonnent?Logg inn