Tromsø lufthavn er åpen for trafikk igjen
Tromsø lufthavn måtte stenge rullebanen på grunn av kraftig snøvær fredag ettermiddag. Nå er den åpnet igjen.
Dette bekrefter lufthavnsjef Ivar Helsing Schrøen til NRK litt etter klokken 19.
– Mannskaper har brøytet i halvannen time i snøværet, og det ser nå ut til å være et lite opphold i snøværet som gjør at de kan ta imot og sende av gårde fly, forteller pressevakt Ylva Celius Trulsen i Avinor til NTB ved 19-tiden.
Hun påpeker samtidig at det er meldt flere snøbyger, og at det er en risiko for at de må stenge rullebanen på nytt i løpet av kvelden. Det må også påregnes forsinkelser videre utover kvelden og natten.
Schrøen opplyste om stengningen til NRK litt før klokken 17.30. Lufthavnen var da åpen, men de kunne verken ta imot eller sende av gårde fly.
– Vi har hatt alt av tilgjengelig mannskap i drift i dag. Passasjerene må forholde seg til sine flyselskaper, sa Schrøen.
Fredag har stormen herjet i nord, med vindkast på over 40 meter per sekund i Troms. Været har ført til stengte veier, kansellerte ferjeavganger og strømbrudd.
Det kraftige uværet lammer også store deler av Finnmark og har gjort det krevende for ambulansetjenesten. Verken ambulansebåt eller fly kommer fram.
Meteorolog Ola Bakke Aashamar sier til NRK at vinden vil vedvare utover fredagen og lørdagen, men de kraftigste vindkastene ventes å være overstått fredag ettermiddag.
Samiske levninger hjem til Luleå etter 150 år
For 150 år siden ble levningene av to samer gravd og tatt med til Lunds universitet. Lørdag kommer de tilbake til Gammelstad utenfor Luleå i Nord-Sverige.
Lite er kjent om de to samene, annet enn at de var menn, og at kraniene deres ble ansett for å ha verdi for rasebiologisk forskning. Etter å ha blitt gravd opp i Luleå-traktene i 1875, ble hodeskallene tatt med til Lund der de har vært en del av universitetets anatomiske samlinger.
På begjæring av Lule-Boden Sameforening kommer levningene nå tilbake til Sápmi etter en lang periode langt hjemmefra.
– Det er jo et åpent sår at mennesker er blitt hentet opp fra gravene sine fordi de er samer og fordi det skulle forskes på dem med mål om å fremstille samer som laverestående. Men nå lukker vi det såret og avslutter historien om disse to menneskene, sier sameforeningens leder Jonathan Sagelind.
– For universitetet er det viktig å bidra til forsoningen mellom staten og det samiske folket, sa sjefen for administrasjonen ved Lunds universitet, Sara Virkelyst, til avisen Sydsvenskan da universitetet valgte å imøtegå foreningens ønske.
Sagelind sier samarbeidet med universitetet, riksantikvaren og den svenske kirken har fungert bra.
– Men det skal ikke være nødvendig at det er samer som engasjerer seg og er pådrivere for å få i stand en ny begravelse. Det er viktig at den svenske staten gjør mer for å ta sitt ansvar, sier han.
I en seremoni skal universitetets viserektor Ann Kristin Wallengren overlevere neverskrin med levningene til representanter for Lule-Boden Sameforening. Skrinene skal deretter gravlegges på Nederluleå kirkegård i Gammelstad.
Energiministeren garanterer fortsatt havvind-satsing
Det har vært flere urolige røster etter at finansministeren denne uken sa at viljen til å subsidiere flytende vindkraft, ikke er evigvarende. Energiministeren er mer frempå.
– Jeg pleier ikke å garantere noe fra Stortingets talerstol, men jeg skal gjøre det nå. Det er at Arbeiderparti-regjeringen kommer til å fortsette havvind-satsingen, sa energiminister Terje Aasland (Ap) i Stortinget torsdag.
Tirsdag hadde finansminister Jens Stoltenberg (Ap) sagt til Dagens Næringsliv at statens subsidievilje ikke varer evig, og at «det gjenstår å se» om prosjektene blir lønnsomme.
Da fikk Aasland spørsmål fra Frp om regjeringen ville revurdere standpunktet om havvind, skriver DN. De er mot havvindsatsingen.
– Den er ganske vesentlig av mange årsaker. Det ene er at det er fornybar energi. Den gir viktige elektroner inn i det norske kraftsystemet. Den vil kunne legge et viktig grunnlag for norsk leverandørindustri i et globalt perspektiv, sa Aasland.
Regjeringen har foreløpig forpliktet seg til å støtte bunnfast havvind sør i Nordsjøen og flytende havvind utenfor Utsira. Mye av arbeidet har blitt forsinket og nedskalert.
Bruksforbud for halvparten av kontrollerte russekjøretøy i år
Rundt halvparten av de kontrollerte russekjøretøyene i år har fått bruksforbud av Statens vegvesen, flere med alvorlige tekniske mangler.
Statens vegvesen har kontrollert rundt 40 busser og biler som brukes av russ denne våren. 21 av dem ble ilagt bruksforbud, skriver VG.
Nivået i år er omtrent det samme som tidligere år. Det er bekymringsfull, mener Statens vegvesen, som viser til at alvorlige tekniske mangler er en trussel for trafikksikkerheten.
– At foreldre lar sine egne barn, selv om de nå er myndige, være passasjerer på sånne typer kjøretøy, det synes vi er skrekkelig, sier seksjonssjef Roy Harald Holm i Statens vegvesen.
Vegvesenet mener det mest alvorlige er blankslitte dekk, manglende bremser, sabotering av ferdsskriveren og brudd på hviletidsbestemmelsene for sjåføren.
VG endrer KI-verktøy etter Vendela-tabbe
VG justerer sitt KI-verktøy etter at de torsdag morgen publiserte sitater fra Vendela Kirsebom som ikke var ekte.
Vendela Kirsebom fikk feilaktig mellomnavnet «Birgitta» og ble tillagt to falske sitater i VG-artikkelen. Nå bekrefter rampelys-sjef Randi Elise Midtskog at de gjør endringer til Journalisten.
Sitatene kom i en artikkel om en merkevarekrangel mellom Vendela Kirsebom og Victoria Beckham.
– Vi har nå gjort endringer i verktøyet for å unngå at vi kan gjøre samme feil igjen. Vi har også gjennomgått rutinene våre for å sikre at vi skal lære av feilen til neste gang, sier Midtskog til Journalisten.
Arbeider skadet under fjellsikring i Trollstigen
En person er skadet og blir hentet av helikopter etter en arbeidsulykke i forbindelse med fjellsikring i Trollstigen fredag ettermiddag.
– En person er skadet. Han er våken og oppegående, men blir hentet av helikopter for å få legetilsyn og behandling, skriver operasjonsleder Arild Even Reite i Møre og Romsdal politidistrikt i politiloggen.
Vest-Norge: Snittpris for strøm på 43,3 øre per kWh lørdag
I Vest-Norge blir det en snittpris for strøm på 43,3 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 56,6 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 3,1 øre lavere enn fredag og 18,3 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,91 kroner per kWh og snittprisen var 1,83 kroner.
Maksprisen lørdag på 56,6 øre per kWh er mellom klokken 21 og 22. Den er 3,6 øre lavere enn fredag og 18,8 øre høyere enn samme dag året før.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Vest-Norge vært 93,1 øre.
90 prosent av prisen over 73 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Strømstøtten dekker altså ingenting lørdag, siden prisen aldri overstiger 75 øre.
Minsteprisen blir på 23,9 øre per kWh mellom klokken 13 og 14.
Nord-Norge: Snittpris for strøm på 5,1 øre per kWh lørdag
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 5,1 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 14,9 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 0,2 øre lavere enn fredag og 5,4 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 12,9 øre per kWh og snittprisen var 12,3 øre.
Maksprisen lørdag på 14,9 øre per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 0,5 øre høyere enn fredag og 14,9 øre lavere enn samme dag året før.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Nord-Norge vært 32,9 øre.
90 prosent av prisen over 73 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Strømstøtten dekker altså ingenting lørdag, siden prisen aldri overstiger 75 øre.
I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.
Minsteprisen blir på 1,8 øre per kWh mellom klokken 12 og 13 og er den laveste i landet.
Midt-Norge: Snittpris for strøm på 9,1 øre per kWh lørdag
I Midt-Norge blir det en snittpris for strøm på 9,1 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 14,2 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 1,8 øre høyere enn fredag og 1,4 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 13,1 øre per kWh og snittprisen var 12,4 øre.
Maksprisen lørdag på 14,2 øre per kWh er mellom klokken 11 og 12 på formiddagen. Den er 7,6 øre lavere enn fredag og 15,6 øre lavere enn samme dag året før.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Midt-Norge vært 40,2 øre.
90 prosent av prisen over 73 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Strømstøtten dekker altså ingenting lørdag, siden prisen aldri overstiger 75 øre.
Minsteprisen blir på 5,2 øre per kWh mellom klokken 17 og 18.
Sørvest-Norge: Snittpris for strøm på 68,5 øre per kWh lørdag
I Sørvest-Norge blir det en snittpris for strøm på 68,5 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 92,8 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 13,6 øre lavere enn fredag og 42,4 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,91 kroner per kWh og snittprisen var 1,83 kroner.
Maksprisen lørdag på 92,8 øre per kWh er den høyeste i landet og inntreffer mellom klokken 22 og 23. Den er 11,9 øre lavere enn fredag og 55,07 øre høyere enn samme dag året før.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørvest-Norge vært 1,38 kroner.
90 prosent av prisen over 73 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 92,8 øre, dekkes 16,08 øre.
Minsteprisen blir på 26,7 øre per kWh mellom klokken 13 og 14.
Sørøst-Norge: Snittpris for strøm på 64,3 øre per kWh lørdag
I Sørøst-Norge blir det en snittpris for strøm på 64,3 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 89,3 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 14,4 øre lavere enn fredag og 39,3 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,91 kroner per kWh og snittprisen var 1,83 kroner.
Maksprisen lørdag på 89,3 øre per kWh er mellom klokken 22 og 23. Den er 11,6 øre lavere enn fredag og 51,5 øre høyere enn samme dag året før.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer moms (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville maksprisen i Sørøst-Norge vært 1,34 kroner.
90 prosent av prisen over 73 øre dekkes av strømstøtten, og støtten beregnes time for time. Det betyr at i den timen prisen ligger på 89,3 øre, dekkes 12,9 øre.
Minsteprisen blir på 26,06 øre per kWh mellom klokken 13 og 14.