Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
04:00:14

Nyhetsstudio

SisteMest lest
28. mai 2024, 10:29 - Redaksjonen

Stor økning i antall konkurser

394 aksjeselskaper gikk konkurs i april. Fra mars til april i år er økningen på 50 prosent. Fra april 2023 er økningen på hele på 80 prosent fra 219 selskaper.

Noe av økningen skyldes sannsynligvis påsken, skriver NTB.

– Påsken falt i mars i år, mens påsken i fjor falt i april. Det er derfor naturlig at en mindre andel aksjeselskap meldte inn konkurs i løpet av den måneden, sier analytiker Julie Berg i analyseselskapet Experian.

De siste tolv månedene har det vært 3703 konkurser, en økning på 10,4 prosent. Økningen i antall konkurser har vært høyest i Nordland med en oppgang på 28,7 prosent. Deretter følger Møre og Romsdal (25 prosent) og Agder (22,2 prosent).

Hittil i år har det vært 1338 konkurser. Dette er det høyeste antallet de siste ti årene for perioden januar-april og faktisk 21 prosent høyere enn årene under og etter pandemien.

I 2017–2019 var det i snitt 1240 konkurser i perioden januar-april. I årene 2020–2023 var snittet 1110 konkurser i samme periode.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS