Nedgangen i norsk sjømateksport fortsetter
Norge eksporterte sjømat for 13,4 milliarder kroner i mai, en nedgang på 1 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor.
– Så langt har 2026 vært langt mer krevende enn fjoråret for norsk sjømat. Til tross for økte priser på laks, torsk og makrell i mai, ble også dette en måned uten verdivekst, sier administrerende direktør Christian Chramer i Norges sjømatråd.
Hittil i år har Norge eksportert sjømat for 70,3 milliarder kroner. Det er en nedgang på 2 prosent, sammenlignet med i fjor.
USA er det markedet som har falt mest i årets fem første måneder. Nedgangen i eksportverdien er på totalt 2,4 milliarder kroner sammenlignet med samme periode i fjor.
Sjømateksporten har vært preget av betydelig lavere volum for en rekke av de største artene, noe som skyldes kvotereduksjoner. Eksportvolumet har falt kraftig for arter som torsk, makrell, sei, reker og kongekrabbe.
– Denne utviklingen så vi også for flere av våre største villfangete arter i mai. Landingsvolumet for torsk var blant annet det laveste som er registrert i en mai måned i dette årtusenet, sier Chramer.
Kongo har registrert nesten 600 ebola-tilfeller
Antallet bekreftede ebola-tilfeller i Kongo har nesten nådd 600, og 115 av dem er døde, sier myndighetene der.
Den siste oppdateringen fra myndighetene i det afrikanske landet viser 598 bekreftede ebola-tilfeller, blant dem 115 som har endt med dødelig utgang.
22 av de 598 har blitt friske igjen, viser oversikten.
Så langt har ingen nye tilfeller spredt seg til andre deler av landet, ifølge myndighetene .
Utbruddet startet i midten av mai og berører tre provinser som lenge har vært preget av væpnet konflikt: Ituru, Nord-Kivu og Sør-Kivu. I tillegg er det påvist ebolasmitte og eboladødsfall i nabolandet Uganda.
Ifølge tall fra Verdens helseorganisasjon (WHO) i forrige uke var da minst 34 helsearbeidere smittet av det farlige viruset, og syv helsearbeidere var døde.
Helsearbeidere er særlig utsatt ettersom smittet overføres ved direkte kontakt med blod og kroppsvæsker fra syke eller døde personer.
Bundibugyo-varianten av viruset, som nå sprer seg i Kongo, er særlig dødelig, og det fins i dag ingen godkjente medisiner eller vaksiner mot denne varianten.
Mímir Kristjánsson tror ikke på islandsk EU-sug
Rødt-profil Mímir Kristjánsson tror ikke Island ender med å bli EU-medlem, selv om islendingene i august skal stemme over om landet skal gjenoppta medlemskapsforhandlingene.
I en kommentar i Klassekampen skriver stortingsrepresentanten at det er «lite som tyder på at Island blir med i EU».
– Drømmen om et islandsk sug som skal dra også Norge med inn i EU blir nok neppe til virkelighet. Det meste tyder på at islendingene sier nei til EU til slutt, skriver han.
Folkeavstemningen i august handler ikke om ja eller nei til EU-medlemskap, men om forhandlingene skal gjenopptas. Dersom det blir flertall for dette, skal islendingene senere få stemme over et eventuelt forhandlingsresultat.
Kristjánsson viser til at en måling i mars viste et knapt flertall, 42 mot 39 prosent, for å gjenoppta forhandlingene, men samtidig en klar ledelse på 15 prosentpoeng for nei-siden i spørsmålet om EU-medlemskap.
Han peker også på framgang for EU-kritiske partier på Island, blant annet det høyrepopulistiske Miðflokkurinn, og på at det sosialdemokratiske ja-partiet Samfylkingin mistet makten i Reykjavík i lokalvalget i mai.
Ifølge Kristjánsson blir fiskeri det avgjørende spørsmålet i den islandske EU-debatten. Fiskeindustrien står for 40 prosent av islandsk eksport.
– Kontroll over fisken treffer folk midt i nasjonalfølelsen, skriver han.
Dersom Island skulle gå inn i EU, vil bare Norge og Liechtenstein være igjen i EØS-samarbeidet.
Demonstranter blokkerer vei til VM-stadion i Mexico
Tusenvis av demonstranter har blokkert en vei som fører til Azteca-stadion i Mexico by, få dager før VM starter her, ifølge en AFP-journalist.
Demonstrasjonen tirsdag ledes av en utbrytergruppe fra lærerforeningen CNTE. Den siste uka har det vært en rekke kaotiske demonstrasjoner i den mexicanske hovedstaden.
På Azteca spilles åpningskampen i Fotball-VM mellom Mexico og Sør-Afrika torsdag.
Mexicos president Claudia Sheinbaum sa tidligere tirsdag at kampen «garantert» skal spilles.
Presidenten kaller demonstrasjonene for en provokasjon.
Myndighetene har utplassert flere tusen politifolk og satt opp betongsperringer 1 kilometer fra stadion i et forsøk på å hindre demonstrantene i å nå fram.
– Vi har til hensikt å nå fram til stadion, sier demonstranten Angel Villalobos.
– Regjeringen har gitt noen svar, men de hjelper ikke, de er ikke tilfredsstillende, fortsetter han.
– Vi kommer til å fortsette kampen vår, sier Austreberto Flores, en annen demonstrant.
– De ønsker å fremstille det som at det er stor sosial uro i Mexico, og det er ikke sant, sa Sheinbaum om demonstrasjonen.
Anthropic slipper sin hittil kraftigste KI-modell – men med begrensninger
KI-giganten Anthropic har sluppet modellen Fable 5, selskapets mest avanserte hittil. Men allmennheten får ikke tilgang til alle dens tjenester.
Fable 5 er en del av Mythos-klassen, en mer avansert linje enn de mer kjente Claude-modellene.
En ubegrenset versjon kalt Claude Mythos 5 er kun tilgjengelig for en begrenset gruppe selskap og organisasjoner – angivelig fordi den har evnen til å raskt identifisere sårbarheter i kritisk infrastruktur som banker, strømnett og programvare.
Mann skutt og drept under demonstrasjon mot USAs ebola-karantenesenter i Kenya
En mann er skutt i hodet i Kenya under en demonstrasjon mot et senter for ebolasmittede amerikanere, melder nyhetsbyrået AFP.
AFP-journalister ble vitne til hendelsen der mannen lå ubevegelig på bakken etter å ha blitt skutt under demonstrasjonen i turistbyen Nanyuki.
Mannen ble senere bekreftet død, opplyser menneskerettighetsgruppen Vocal Africa til AFP.
Det var flere sammenstøt mellom demonstrantene og politi. AFP-journalister var vitne til at flere demonstranter startet branner og kastet steiner på politiet, som svarte med vannkanoner og tåregass.
Flere ble pågrepet under demonstrasjonen, også av sivilt politi.
50 sengeplasser for amerikanere
To mennesker ble skutt og drept av politi i forrige uke under lignende demonstrasjoner, ifølge BBC.
Det har vært flere demonstrasjoner i Kenya de siste ukene mot ebola-senteret med 50 sengeplasser for amerikanske borgere.
Senteret skal etter planen bemannes av amerikansk helsepersonell og teknikere, og det skal ta imot amerikanske statsborgere som kan ha blitt eksponert for ebola i Kongo og Uganda.
Domstol sa nei
Det er ikke registrert noen tilfeller av ebola i Kenya, og flere motsetter seg at smittede mennesker skal bli fraktet til landet og potensielt spre smitten videre.
En domstol satte en stopper for senteret i slutten av mai. En amerikansk tjenesteperson sa i forrige uke at USA er klar over rettsavgjørelsen, men at administrasjonen tror de kan få dempet protestene, skriver BBC.
Store svinginger på Wall Street – Nasdaq ned 1 prosent
Kraftige kursfall for teknologi-aksjer bidro til store fall midtveis på Wall Street. Markedet hentet seg imidlertid inn igjen – til kun en svak nedgang.
Handelen på Wall Street åpnet optimistisk tirsdag, men snudde etter hvert. Fallet tilskrives en økt bekymring for utsiktene til inntjening innen de store KI-selskapene, samt forsiktighet før nye inflasjonstall og SpaceX-noteringen senere i uka.
Teknologiindeksen Nasdaq var på et tidspunkt ned 3,6 prosent sammenlignet med mandagens sluttnotering, før den klatret til en nedgang på 1 prosent.
Den brede S&P 500-indeksen falt opp mot 2 prosent før fallet krympet til rundt 0,3 prosent.
De to toneangivende indeksene lå på et tidspunkt på sitt laveste nivå på over en måned.
Den industritunge Dow Jones-indeksen hadde imidlertid steget 0,2 prosent ved stengetid.
Prisen på nordsjøolje var under 90 dollar fatet for første gang siden 14. april, etter at USAs president Donald Trump antydet en avtale med Iran i løpet av de neste dagene. Den steg imidlertid litt da han lovet at USA ville gjengjelde et angivelig angrep på et amerikansk helikopter kvelden før.
Vipps tester belønning for mobilbetaling
Vipps lanserer en ny belønningsordning for å få flere til å betale med mobilen i butikk. Brukere som tæpper med Vipps, kan låse opp nivåer og velge mellom ulike fordeler.
Den nye funksjonen har fått navnet VIP, opplyser selskapet i en pressemelding.
– Vi konkurrerer både mot det fysiske kortet og noen av verdens største betalingsselskaper om hvert eneste tæpp. Derfor vil vi gi folk en ekstra grunn til å velge Vipps i kassa, sier produktsjef Eivind Hjermstad-Sollerud i Vipps.
Etter 5, 10 og 20 tæpp kan kunder velge mellom ulike premier og får lodd i en månedlig trekning.
Tæppene nullstilles første dag i måneden. I første omgangen testes ordningen fra juni til og med august.
Oljeprisen falt under 90 dollar
Oljeprisen falt rundt 5 prosent til under 90 dollar fatet tirsdag, da USAs president Donald Trump nok en gang sa at det nærmer seg en fredsavtale med Iran.
Prisen begynte imidlertid brått å stige igjen og nærmet seg 92 dollar fatet etter at Trump i en ny melding hevdet at Iran skjøt ned et amerikansk helikopter. Han la til at USA er nødt til «å svare på dette angrepet».
Da prisen falt under 90 dollar tidligere tirsdag kveld, var det første gang siden midten av april at prisen på nordsjøolje hadde ligget så lavt.
Det skjedde bare en dag etter at Iran og Israel utvekslet en serie angrep mot hverandre, og frykten steg for at krigen skulle gjenopptas for fullt.
Italiensk astronaut eneste europeer på Artemis 3
Italienske Luca Parmitano er blant de fire astronautene som skal bemanne Artemis 3-måneferden i 2027.
Artemis 3 skal etter planen gjennomføre en rekke tester i bane rundt Jorda. Det skjer i forkant av Artemis 4 og 5, som etter planen skal sette mennesker på månen i årene etter.
Parmitano, som har tilbrakt mer enn 300 dager i verdensrommet, får med seg tre amerikanere på ferden, skriver BBC. Randy Bresnik skal være kaptein, Andre Douglas og Frank Rubio skal ha spesialistoppdrag, og Parmitano blir pilot. Amerikanske Bob Heintz skal være reserve.
EU pålegger Meta å gi KI-modeller fri tilgang til Whatsapp
EU-kommisjonen har gitt Meta ordre om å gi rivaliserende KI-modeller full tilgang til Whatsapp for å sikre fri konkurranse.
Meta sier de kommer til å anke EU-beslutningen, melder Reuters. Ifølge EU må Meta rette seg etter pålegget innen fem virkedager for å unngå en bot.
– I dag krever vi at Meta gjenoppretter tilgangen til Whatsapp for konkurrerende KI-assistenter mens vi undersøker om restriksjonene kan bryte EUs konkurranseregler, heter det i en uttalelse fra EUs konkurransekommissær Teresa Ribera tirsdag.
EU begrunner pålegget med behovet for å sikre konkurransefrihet for KI-modeller og avverge det de beskriver som ubotelig skade på markedet.
Meta mener på sin side at EU med sitt pålegg går utover sin tilsynsmyndighet og at dette er «subsidiert av europeiske selskaper som betaler».
Meta kunngjorde i oktober at selskapet vil nekte KI-leverandører å bruke Whatsapp til å kommunisere med kunder når kunstig intelligens er hovedtjenesten som tilbys.
EU-kommisjonen åpnet deretter en gransking mot Meta i desember for å undersøke begrensninger på KI-leverandører og om det bryter med EUs konkurranselovgivning.