Havforskningsinstituttet varsler nedbemanning
Havforskningsinstituttet som har hovedkontor i Bergen, har varslet de ansatte om nedbemanning. Inntil 10 prosent av de over 1000 ansatte kan måtte gå.
Uten tiltak risikerer Havforskningsinstituttet et underskudd på inntil 100 millioner kroner de neste årene. Det bekrefter administrerende direktør Nils Gunnar Kvamstø, overfor NRK. Instituttet må kutte lønnskostnadene med om lag 10 prosent over de neste tre årene.
– Vi har gått gjennom hele virksomheten og ser på alle muligheter. Jeg tror vi skal få kontroll på situasjonen, men det vil jo bety endringer, sier Kvamstø.
Hvor mange ansatte og hvilke avdelinger som blir rammet av kuttene, er ikke avklart. Målet er å ha planene klare i løpet av et par måneder slik at de kan begynne å gjennomføre kuttene sent på høsten. Personalkostnader utgjør 60 prosent av totalbudsjettet til instituttet.
Den økonomiske situasjonen henger sammen med økte kostnader og aktivitet, samtidig som bevilgningene fra Nærings- og fiskeridepartementet har blitt mindre, sier direktøren.
Havforskningsinstituttet er et av de største marine forskningsinstituttene i Europa med om lag 1050 ansatte. Instituttet har også en avdeling i Tromsø.
Macron åpner for utplassering av atomvåpen i andre europeiske land
President Emmanuel Macron er åpen for å diskutere utplassering av fly med franske atomvåpen i andre europeiske land.
Den franske presidenten viser til at USA allerede har kjernevåpen på fly i flere land i Europa.
– Amerikanerne har bomber på fly i Belgia, Tyskland, Italia og Tyrkia. Vi er klar for å ta denne diskusjonen, sa han tirsdag i et intervju med TV-kanalen TF1.
Myndighetene i flere europeiske land er blitt usikre på om de fortsatt kan stole på at USA vil forsvare Europa i en akutt krise. Dette har utløst en ny diskusjon rundt Frankrikes atomvåpen og hvilken rolle de kan spille for å avskrekke eventuelle angripere.
Syrinene får blomstre videre – miljøministeren setter foten ned mot forbud
Klima- og miljøministeren setter spaden i jorda og slår fast at det ikke blir noe syrinforbud i Norge, slik Miljødirektoratet ønsker.
– Folk, inkludert meg, er glad i syriner, sier miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) til VG.
I høst foreslo Miljødirektoratet å forby 97 planter, blant dem mange prydplanter, i hager og grøntanlegg. På listen fant man den velkjente syrinen syringa vulgaris.
Direktoratet begrunnet forslaget med at «syrin medfører svært negative effekter på naturmangfoldet, særlig ved at den fortrenger andre arter». Forslaget vekket reaksjoner og fikk blant annet Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum til å steile.
Regjeringen har imidlertid valgt å gi næring til folkets kjærlighet for syrinene og ikke la Miljødirektoratets argumenter slå rot.
– Syriner er en kjær hageplante som har vært lenge i Norge og som har en historisk verdi. Jeg kan derfor betrygge alle med at det ikke er aktuelt for Arbeiderparti-regjeringen å innføre noe forbud mot syrin, sier Eriksen.
I en epost understreker imidlertid Klima- og miljødepartementet at syrinplanter bekjempes i de mest utsatte områdene, der hvor det skader naturmangfoldet.
Over 2000 smittet av m-kopper i Sierra Leone i år
Elleve personer er døde og over 2000 er smittet av virusinfeksjonen m-kopper i Sierra Leone siden nyttår, ifølge landets helsemyndigheter.
Myndighetene i det vestafrikanske landet la fram tallene tirsdag etter at det ble meldt om 165 nye smittetilfeller på søndag alene.
Etter et hopp i smittetilfeller den siste tiden har Sierra Leones helseminister bedt den indiske høykommissæren om 100.000 vaksinedoser.
M-kopper, også kjent som mpox, er en virusinfeksjon som spres ved nærkontakt. Et vanlig sykeforløp gir influensalignende symptomer og forårsaker utslett, sår, blemmer og feber. Symptomene er ofte milde, men kan bli alvorlige og gi dødelig utfall hos personer i enkelte risikogrupper.
Goodison Park rives ikke likevel – blir hjemmebane for Evertons kvinnelag
Goodison Park, som har vært Evertons hjemmebane i 132 år, skal likevel ikke rives når klubben i sommer flytter til sin nye arena.
Everton har bygget en ny hjemmebane med 53.000 sitteplasser, og det var opprinnelig meningen at det skulle bygges boliger, et pleiehjem, butikker og anlegges en park på stedet der Goodison Park står i dag.
Klubben har under sine nye eiere kommet på andre tanker, og tirsdag ble det offentliggjort at Goodison Park skal bestå og være permanent hjemmebane for Evertons kvinnelag.
Med 39.572 tilskuerplasser blir det den største arenaen i England for bruk bare for kvinnelag.
Everton-kvinnene har hittil hatt lille Walton Hall Park som sin hjemmebane, men spilt noen utvalgte kamper på Goodison.
Vedum før budsjettforhandlinger: – Uaktuelt å øke skatter
Trygve Slagsvold Vedum går inn i budsjettforhandlingene med Ap og SV med et ufravikelig krav om at ingen skatter, gebyrer og avgifter skal økes.
– Det er helt uaktuelt å øke avgifter, gebyrer eller skatter for folk eller næringsliv for å finansiere andre tiltak, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum til NRK.
Torsdag legges revidert nasjonalbudsjett fram, og Vedum forbereder nå stortingsgruppa på forhandlinger med regjeringen og SV. Det må bli flertall for budsjettet i Stortinget før sommeren.
For første gang siden 2021 er det Jens Stoltenberg (Ap), og ikke Vedum, som er finansministeren som skal legge fram budsjettet.
Vedum mener det er uklokt å øke skattene midt i året.
– Vi vedtar hovedstatsbudsjettet på høsten. Når folk har fått skattekortet sitt og skal planlegge for året, skal de vite hva de har å forholde seg til i 2025, sier Vedum.
USA og Saudi-Arabia enige om våpenavtale verdt 142 milliarder dollar
USA og Saudi-Arabia er blitt enige om en omfattende avtale om kjøp av våpen verdt 142 milliarder dollar.
Avtalen ble underskrevet i forbindelse med president Donald Trumps besøk i Saudi-Arabia tirsdag.
Summen på 142 milliarder dollar tilsvarer over 1480 milliarder kroner. Det hvite hus kaller våpenkjøpsavtalen den største i historien.
Avtalen skal sikre Saudi-Arabia topp moderne våpen, ifølge Det hvite hus.
Kabinansatte i Sverige varsler streik og blokade – SAS og Norwegian kan bli rammet
Kabinpersonell i SAS og Norwegian som er organisert Svenska Transportarbetareförbundet, kan bli tatt ut i blokade og streik denne måneden.
– Arbeidsvilkårene og arbeidstidene for kabinpersonalet må forbedres. De ansatte kan ikke presses utover det som er rimelig i selskapenes jakt på besparelser og resultater. Både personalets trygghet og sikkerheten i luften trues med dagens vilkår, sier Tommy Wreeth, forbundsleder i Svenska Transportarbetareförbundet.
Arbeidstakerforeningen organiserer blant annet kabinansatte i de svenske avdelingene til Norwegian og SAS.
Forhandlingene mellom Transportarbetareförbundet og arbeidsgiverforeningen Svenska Flygbranschen har brutt sammen, og arbeidstakerne varsler nå at de vil gå til konflikt fra 21. mai hvis de ikke kommer til enighet om en ny avtale for de kabinansatte før den tid.
Transportarbetareförbundet mener blant annet at dagens vilkår er urimelige når det gjelder arbeidstider og retten til regelmessig fritid og helg. De reagerer også på at kabinansatte mister ansienniteten hvis de bytter arbeidsgiver.
Tar ut kabinsjefer
I første omgang vil Transportarbetareförbundet innføre en blokade, som blant annet innebærer at fagorganisert kabinpersonell ikke skal jobbe utenom normal arbeidstid, og at de ikke kan omdisponeres eller kunne kalles ut på stand by.
Transportarbetareförbundet varsler samtidig at de fra 26. mai vil trappe opp arbeidskonflikten ved å ta medlemmer som jobber som kabinsjefer, ut i streik, hvis det fremdeles ikke er enighet. Da er kabinsjefer i SAS og Norwegian blant dem som blir tatt ut.
– Vi håper selvsagt at partene kommer til enighet før en eventuell konflikt, sier pressesjef Eline Hyggen Skari i Norwegian til NTB.
Hun sier at det er for tidlig å si hvilke konsekvenser en eventuell arbeidskonflikt kan få for flypassasjerene, og om flygninger til og fra Norge vil rammes.
Analyserer varselet
SAS opplyser til NTB at heller ikke de kan si noe nå om hvilke konsekvenser en eventuell konflikt vil få for de reisende, men også de håper partene kommer til enighet før 21. mai.
Både SAS og Norwegian henviser ellers til Svenska Flygbranchen.
– Svenska Flygbranschen analyserer nå varselet og dets konsekvenser, og kommer tilbake med mer informasjon, skriver arbeidsgiverforeningen på sine nettsider.
Militærøvelse i Troms med Nato-allierte: – Utvikler evnen til hurtig samhandling
Den amerikanskledede militærøvelsen Swift Response startet tirsdag på Bardufoss i Indre Troms. Der trener Nato-allierte på innsetting av fallskjermstyrker.
– Øvelsen demonstrerer evne til hurtig strategisk innsetting av store multinasjonale fallskjermstyrker på fire ulike lokasjoner i henholdsvis Norge, Latvia, Litauen og Sverige i løpet av få dager, sier generalmajor Lars Sivert Lervik, sjef i Hæren.
Øvelsen ledes av den amerikanske europakommandoen US Army Europe and Africa gjennom 82nd Airborne Division lokalt i Norge. Totalt deltar cirka 7000 Nato-personell i øvelsen i de respektive landene.
I Norge gjennomføres innsettingen av fallskjermstyrkene på Bardufoss i Troms.
Spesialstyrker fra USA og Ungarn er satt inn flere dager før hovedstyrken for å nøytralisere fiendtlig luftvern, overvåke og legge til rette for innsetting av hovedstyrken tirsdag.
– En storskala øvelse som Swift Response 2025 styrker ikke bare evnen til hurtig innsetting av styrker, men minst like viktig: det utvikler vår evne til effektiv samhandling og alliert oppdragsløsing i rammen av Nato, skulder ved skulder, sier sjefen i Hæren.
Makspris på 1,28 kroner per kWh for strøm onsdag
Onsdag blir det høyest strømpriser i Sørvest-Norge. Mellom klokken 21 og 22 vil strømprisen der ligge på 1,28 kroner per kilowattime (kWh).
I Sørøst-Norge blir prisen 1,22 kroner per kWh på sitt høyeste, i Midt-Norge blir den 16,08 øre, i Nord-Norge blir den 5,9 øre, og i Vest-Norge blir den 66,3 øre, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer merverdiavgift (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville landets høyeste makspris vært på 1,83 kroner. I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.
En kilowattime tilsvarer strømbruk på én kilowatt over én time. En dusj på ti minutter bruker i snitt rundt 4,5 kWh, men det avhenger av temperatur og hvor mye vann dusjhodet leverer.
Den laveste kWh-prisen onsdag blir mellom klokken 21 og 22 i Midt-Norge, da på -4,4 øre. Prisen per kWh blir på sitt laveste i Sørøst-Norge 45,7 øre, Sørvest-Norge 45,8 øre, Nord-Norge 0,2 øre og Vest-Norge 20,3 øre.
Mandag var maks- og minstepris i landet på henholdsvis 1,51 kroner per kWh og -0,1 øre per kWh. Samme dag i fjor var den på 44,3 øre per kWh og -5,8 øre per kWh.
Strømstøtten dekker 90 prosent av prisen over 75 øre, time for time.
2025 startet godt for Multiconsult
Driftsresultatet til rådgiverkonsernet Multiconsult endte på 190,4 millioner kroner i første kvartal i 2025. Netto driftsinntekter økte med 11,4 prosent til 1523,4 millioner kroner sammenlignet med første kvartal i 2024.
I løpet av kvartalet vant konsernet en stor kontrakt for Equinor knyttet til elektrifiseringen av Halten, Tampen og Grane-Balder på norsk sokkel. Selskapet vant også et oppdrag for Aker Solutions knyttet til CO2-fangst på avfallsforbrenningsanlegget på Klemetsrud i Oslo, ifølge en pressemelding fra konsernet.