Bygg

Unikt kulturminne stenges for publikum

Husene under Helleren er et av de mest unike kulturminnene i Rogaland – men nå stenges de for publikum. 

Husmannsplassen Helleren har hittil vært en flittig besøkt turistattraksjon i Jøssingfjord, men tåler ikke belastningen.
Husmannsplassen Helleren har hittil vært en flittig besøkt turistattraksjon i Jøssingfjord, men tåler ikke belastningen. Foto: Marianne Løvland/NTB
5. juli 2025 - 09:55

Årsaken er rett og slett at bygningene ikke tåler det enorme besøket de får hvert eneste år, skriver Dalane Tidende.

– De to små husene er ikke dimensjonert for å kunne håndtere dagens hyggelige, men samtidig høye besøkstall, opplyser Jøssingfjord Vitenmuseum i en uttalelse på Facebook.

Ifølge museet er det snakk om opptil 50.000 besøkende i året. Det er langt mer enn husene – som har stått beskyttet under fjellhelleren i flere hundre år – klarer å tåle uten omfattende slitasje.

– Vi ønsker å bevare husene for framtiden, og derfor må de stenges for publikum. Belastningen og slitasjen dette fører med seg er mer enn husene tåler, skriver museet.

De to karakteristiske bygningene – det blå og det røde huset – har vært hjem for generasjoner med mennesker. Det blå huset antas å være fra 1700-tallet, men kan ha bygningsdeler som er enda eldre. Det røde huset ble reist i første halvdel av 1800-tallet. Husene ble brukt helt fram til tidlig på 1900-tallet, skriver Dalane Tidende.

Les også:

Nesodden: 10.000 mistet strømmen etter teknisk feil

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.