Gøril Andreassen i miljøstiftelsen Zero påpeker at batteriteknologien ennå ikke er god nok. Foto: Foto: ZERO

- Dropp biodiesel, kjør elektrisk

Bioenergi er mer effektivt til oppvarming enn som drivstoff. Forsker anbefaler å droppe biodiesel til bil og heller satse elektrisk.

Å fylle trær på tanken er ikke bare en fjern drøm.

Norske Skog har planer om en biodieselfabrikk på Hønefoss.

Umulig oppgave

Men det finnes bedre bruksområder for biomassen enn å fylle den på tanken, mener Petter H. Heyerdahl, førsteamanuensis ved Universitetet for miljø og biovitenskap.

Han viser til at vi bruker så mye flytende energibærere i Norge at vi ikke har sjanse til å erstatte alt med biodrivstoff.

Les også:Kronikk: Fremtidens biler går på strøm
- Skulle aldri vært på markedet

Dekker maks ti prosent

- Det er ikke nok biomasse til alle gode formål. Hvis vi tar all bioenergi i Norge, kan vi dekke maks ti prosent av det norske drivstofforbruket, påpeker Heyerdahl.

I Norge er det rundt 30 TWh ledig biomasse, ifølge Heyerdahl. Samtidig har regjeringen en strategi for bioenergi som sier at vi skal ha 14 TWh biovarme innen 2020.

Dette krever at det tas ut rundt 18 TWh biomasse fra norske skoger. Da er det 12 TWh igjen, som til sammen kan gi 6 TWh biodrivstoff.

Les også: Norske Skog: Biodiesel lønnsomt i 2015
Gir gass med biodrivstoff - med SFT som bremsekloss
Bellona lanserer algereaktorer

Skip - fly

I norsk veitransport i dag brukes det rundt 49 TWh flytende energibærere. Legger vi til flytransport og skipsfart er tallet 90 TWh.

Han mener det er mer fornuftig å bruke bioenergi til drivstoff i skip og fly, eller til oppvarming i hus. Biler mener han det er mer fornuftig å drive på elektrisitet.

Plug-in kommer snart

- Plug-in hybrid kommer hvert øyeblikk, men da kan man ikke kjøre bil uten å frigjøre strøm i Norge. Hvis ikke vil vi kjøre på dansk kullkraft, sier førsteamanuensisen.

Strøm kan frigjøres ved å bruke bioenergi til oppvarming (se faktaboks). Eller biomassen kan brukes som drivstoff for båter og fly.

- Det pumpes nå 900 millioner liter drivstoff i fly hvert år, bare i Norge. Det går med 1,8 milliarder liter i norske havner. Her ligger det en kjempeutfordring, sier Heyerdahl.

Ikke mange alternativer

Gøril L. Andreassen i miljøstiftelsen Zero peker på at ikke er så mange alternativer enn biodrivstoff i transportsektoren, særlig for skip og tungtransport.

- Da kan energieffektiviteten være det den er. Vi skal nemlig kutte 90 prosent av utslippene våre, sier Gøril L. Andreassen i miljøstiftelsen Zero.

Hun viser til at det for oppvarming finnes mange muligheter, som grunnvarme og sjøvarme, som ikke finnes i transportsektoren.

- Foreløpig har vi ikke batterier som er gode nok. Vi jobber beinhardt for å få til en skikkelig satsing på elektrisitet og hydrogen i transportsektoren. Men det er ikke noen grunn til ikke å satse på biodrivstoff, sier Andreassen.

Les også: Sverige prøver ut plug-in-hybrider
Toyota sponser norsk klimasenter
Mil etter mil koster flesk
Bygg din egen plug-in


Del på Facebook:

Fakta:

  • Drivstoffmarkedet er på 5 mrd liter, som tilsvarer 4 millioner tonn. Biodiesel skal erstatte 10 %.
  • 10 % biodrivstoff i Norge krever biomasse tilvarende 6 mill. m3 fastvirke og reduserer CO2-utslipp med 1.2 millioner tonn.
  • Samme biomassen brukt til å erstatte 3 TWh oljevarme og 6 TWh elvarme vil redusere CO2 utslipp med 7 millioner tonn.

Kilde: Petter H. Heyerdahl, UMB.


 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer

– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer


Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer

Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.