KONTRAKTEN: Hyundai skal bygge den flytende produksjons-, lagrings- og lasteinnretningen (FPSO) som skal brukes på Goliat-feltet. Kontrakten er verdt sju milliarder. Foto: Eni Norge AS

Statoil støtter Enis valg

Statoil ville gjort som Eni og valgt koreanske Hyundai foran Aker Solutions ved bygging av ny plattform.

STAVANGER: Konserndirektør og sjef for norsk sokkel i Statoil, Øystein Michelsen, sier at valget av Hyundai Heavy Industries var helt klart. Men han har med seg en trøst til norsk industri – Gudrun-feltet.

– Jeg er helt sikker på at Eni har gjort en god jobb nå det gjelder evalueringen av Goliat-tilbudene. Jeg vet at de har vært svært grundige i arbeidet. Det var en helt klar vinner, og jeg håper og tror at Eni har gjort rett, sier han til Teknisk Ukeblad.

Gudrun er marginal

Som en trøst for norsk leverandørindustri lover Han at Gudrun-prosjektet kommer meget snart.

– Vi jobber meget hardt med våre partnere for å holde tidsplanen slik at prosjektet kan realiseres, sier han.

Gudrun-prosjektet er et marginalfelt som ble funnet på midten av 70-tallet. Michelsen sier at han hadde en kamerat som hadde prosjektet som diplomoppgave på NTNU allerede i 1978.

– Feltet var marginalt allerede da og er det fortsatt sier Michelsen.

Aibel favoritt

Feltet ligger i Sleipner-området og har en komplisert reservoarstruktur. Statoil vil gjerne bygge ut feltet nå slik at de er sikret god produksjonskapasitet på Sleipner. Striden har stått med partnerne om å bore en ekstra brønn for å sikre bedre reservoarforståelse.

– Vi samarbeider godt med partnerne og regner med å komme til enighet, sier Michelsen.

Feltet skal bygges ut med et stålunderstell, et dekk med boligkvarter og plass for en oppjekkbar rigg for boring. Forprosjekteringen er gjort av Aibel.

Skal holde produksjonsmålene

Statoil må arbeide hardt for å holde sine produksjonsmål. – Det stilles krav til en betydelig vekst på norsk sokkel for å opprettholde produksjonen. Hittil har vi realisert 300 000 fat ekstra fra små og mindre utbygginger, men det blir stadig mer krevende å få gjennomført prosjektene, sier Michelsen.

Dag Skindlo som er ansvarlig for verftene i Aker Solutions, beklager at de ikke fikk kontrakten med Goliat, men understreker at de har god beskjeftigelse ved verftet i Egersund. Han regner med at verftene vil komme over denne krisen.

– Det viktigste for oss er å opprettholde verksteder. Det viktigste er å ha kontakt med oljeselskapene. Det er mye å gjøre på norsk sokkel fortsatt, sier han.


Del på Facebook:

Goliat-feltet

  • Oljefeltet Goliat ble oppdaget under leteboring i 2002. Det er det første i Barentshavet som planlegges utbygd.
  • Goliat er et forholdsvis lite felt, beliggende om lag 50 kilometer sørøst for Snøhvit og 85 kilometer nordvest for Hammerfest.
  • Med utvinnbare olje- og gassreserver på henholdsvis 28 og åtte millioner standardkubikkmeter, er feltet på størrelse med Njordfeltet.
  • Italienskeide Eni Norge AS (65 prosent) og StatoilHydro (35 prosent) er rettighetshavere på feltet.
  • Koreanske Hyundai fikk kontrakten med å bygge en flytende produksjonsinnretning med full prosessering, lagring og lasting av olje på feltet. Planen innebærer også at feltet delvis forsynes med kraft fra land.
  • De totale investeringene er om lag 28 milliarder kroner.

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på olje/gass-nyheter

RSS RSS-feed for olje/gass finner du her: tu.no/rss/olje-gass
 

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.