KOSTBART: I følge en fersk rapport kan rensingen av gasskraftverket på Kårstø bli svært kostbart. Foto: Hansen, Alf Ove

40 millioner til Kårstø

Regjeringen vil bruke 40 millioner kroner på videre Kårstø-utgreininger.

Til tross for at gasskraftverket på Kårstø ikke har vært mye i drift siden oppstart, har den rødgrønne regjeringen ennå ikke lagt bort planene om CO2-rensing.

I den første Soria Moria- erklæringen var det et mål at gasskraftverket skulle renses allerede i 2009. Dette har vært en kampsak for SV.

Integrasjon

I budsjettet for 2010 vil regjeringen bruke 40 millioner kroner på videre utredninger om mulig integrasjon mellom gasskraftverket og gassterminalen på Kårstø.

Gassnova og Gassco har fått i oppdrag å utføre en kartleggingsstudie av en mulig integrasjon.

Dette arbeidet vil etter planen pågå frem til februar 2010, og danne grunnlaget for eventuelle videre utredninger av en mulig løsning.

3,5 milliarder til CO2-håndtering

Totalt foreslår regjeringen i statsbudsjettet for 2010 at det bevilges om lag 3,5 milliarder kroner til CO2- håndtering.

Dette omfatter Gassnova og arbeidet med prosjektene på Mongstad og Kårstø, transport, lagring, forskning og teknologiutvikling, og internasjonalt arbeid med CO2-håndtering.

– Dette for at vi skal lykkes med å utvikle CO2-håndteringsteknologi som kan bli brukt over hele verden, og som kan bli avgjørende i kampen for å redde klimaet, sier olje- og energiminister Terje Riis-Johansen på departementets nettsider.

Han mener at CO2-håndteringsprosjektet på Mongstad er et av de viktigste tiltakene i klimapolitikken.

Andre CO2-bevilgninger:

  • Regjeringen foreslår en bevilgning på om lag 1,8 milliarder kroner for å dekke statens andel av investeringer i teknologisenteret på Mongstad. Regjeringen budsjetterer også med 760 millioner kroner til planleggings- og forprosjekteringsarbeid med fullskala CO2-fangst på Mongstad.
  • Regjeringen foreslår en bevilgning på 500 millioner kroner i 2010 til planlegging og forberedelser av løsninger for transport og lagring av CO2. Bevilgningen omfatter også arbeid som skal bidra til økt kunnskap om potensialer for fremtidig lagring av CO2 på norsk kontinentalsokkel.
  • Regjeringen foreslår et driftbudsjett for Gassnova SF på 91 millioner kroner i 2010. Gassnova bidrar til gjennomføring av CLIMIT-programmet. Det foreslås at CLIMIT har en samlet ramme på i overkant av 180 millioner kroner for 2010, en økning på 30 millioner kroner i forhold til 2009.
  • Regjeringen har utarbeidet en handlingsplan for det internasjonale arbeidet for å fremme CO2-håndtering som klimatiltak. Det foreslås bevilget 20 millioner kroner over Olje- og energidepartementets budsjett i 2010 til arbeidet med oppfølging av handlingsplanen.

Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på olje/gass-nyheter

RSS RSS-feed for olje/gass finner du her: tu.no/rss/olje-gass
 

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.