VELKOMMEN: Reiselivsnæringen tror oljeboring vil skape positive ringvirkninger. Illustrasjonsfoto: colourbox

Reiselivsnæringen sier ja til oljeboring

– Når nordnorsk næringsliv går godt, går også reiselivsnæringen godt.

Konkraft-rapporten ”Olje- og gassvirksomhet i nord” påpeker at petroleumsvirksomhet vil være positivt for reiselivsnæringen i området.

Positivt reiseliv

NHO reiseliv går langt i å støtte dette synet.

– Reiselivsnæringen er positiv til all næringsvirksomhet. Når nordnorsk næringsliv går godt, går også reiselivsnæringen godt. For eksempel har Snøhvit-utbyggingen i Hammerfest løftet reiselivet i Finnmark til nye høyder, sier Geir Solheim, regiondirektør i NHO reiseliv Nord-Norge.

Han understreker at det er noen som er mer skeptiske. Dette gjelder først og fremst de som driver med opplevelsesturisme

Varer hele året

Solheim sier yrkesrelaterte overnattinger er viktigst for reiselivsnæringen ettersom etterspørselen for dette segmentet strekker seg over hele året.

– Dessuten er petroleumsnæringen stor på kurs og konferanse. Og en eventuell utbygging kan også skape et marked for teknologiinteresserte turister, sier han.

– Må stilles krav

Solheim understreker at det må stilles strenge krav til synlighet og sikkerhet.

– Vi er inneforstått med at det er nødvendig å bore med rigger, men de faste installasjonene må være under vann. Og eventuelle landanlegg må gjøres så lite synlige som mulig. Det må også stilles de strengeste kravene til sikkerhet. Et oljeutslipp kan få katastrofale konsekvenser for reiselivsnæringen. Men næringen er kommet mye lengre enn den var når man startet virksomhet i Nordsjøen. Og det er større fare for utslipp fra en oljetanker som går utenfor kysten enn fra petroleumsvirksomheten, sier han.

Reiselivsdirektøren tror også at oljeindustrien med sine finansielle muskler kan bidra til å kvalitetsutvikle varemerket Lofoten og selge Nord-Norge som turistattraksjon.

Les også: – Lofoten er ikke sårbar

Lokal usikkerhet

Styreleder Svenn Arne Gundersen i Lofoten turlag rapporterer ganske riktig om en medlemsmasse som er rimelig delt på midten, mens paraplyorganisasjonen Destination Lofoten vil vente på konsekvensutredninger.

– Vi trenger mer kjøtt på beina. Det er for eksempel ikke undersøkt om hvorvidt merkevaren vil ta skade. Vi har som utgangspunkt at næringen ikke tar skade så lenge ilandføringsanleggene ikke er synlige, men vil ikke si verken ja eller nei foreløpig, sier daglig leder Jan Rune Yanni Vikan.

Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Sara Johannessen,/ Scanpix

Dette er lønnsvinnerne etter 1970

I hvilken næring har lønnsveksten vært høyest og lavest etter 1970? Vi har oversikten

Ønsker kommunalt Statsbygg

Foto: Joachim Seehusen Norske kommuner mangler innkjøpskompetanse. De takler heller ikke vedlikehold. Les mer

Bygger fjernstyrte F-16

Foto: Per Erlien Dalløkken Et trist syn for mange: F-16 skal brukes som blink. Les mer


Solide Ulstein-tall

Foto: Tore Stensvold Leveringspresisjon og kostnadskontroll gir resultater for Ulstein Group. Les mer

Må ha solid bransjeerfaring

Foto: Anders J. Steensen Strenge krav til Rolf Hestenes' etterfølger i Norsk Industri olje og gass. Les mer

Bredbånd gir distriktsgevinst

Foto: Scanpix Utbygging av bredbånd med høy kapasitet gir gevinst i distriktene, slår en fersk rapport fast. Les mer




Abonner på olje/gass-nyheter

RSS RSS-feed for olje/gass finner du her: tu.no/rss/olje-gass

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:
 

Aktuelt offshore

Kreftfare kan forsinke Mongstad

Foto: Scanpix Regjeringens prestisjeprosjekt på Mongstad kan utgjøre en helsefare for folk i området.
Les mer

Vil ta Gjøa-hestehandelen videre

Foto: Scanpix Carl I. Hagen er ikke fornøyd med svarene olje- og energiministeren har gitt Kontroll- og konstitusjonskomiteen.
Les mer

Derfor ble Sevan valgt

Foto: Sevan Marine Goliat-operatør Eni Norge mener at Sevans løsning totalt er den beste. Prosjektet går videre som planlagt.
Les mer

– Vil gjøre flere store funn

Foto: Anders J. Steensen Tror Barentshavet og Norskehavet er full av olje- og gassforekomster.
Les mer

Sjtokman skifter eier

Foto: Ill Google Earth/Anders Steensen Eier- og operatørskapet på Sjtokman vil bli overført fra Sevmorneftegass til et nystartet selskap, Gazprom Dobycha Shelf Company.
Les mer

Fikk du med deg

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.