Gazprom-ledelsen, fra venstre: Igor Volobuev, Alexander Kalinkin, Vasily Podyuk, Alexander Shaykhutdinov og Sergey Pankratov, presenterte selskapets planlagte investeringer på en pressekonferanse mandag. Foto: Gazprom

Full Gaz mot verdensherredømme

To tusen milliarder kroner er prisen Gazprom er villig til å betale for å øke sine gassreserver.

Det var på en pressekonferanse i Moskva mandag at den russiske energigiganten presenterte sine investeringsplaner for perioden 2009-2020.

Les Gazproms eget sammendrag

Infrastruktur

Ifølge Gazproms utviklingssjef Sergei Pankratov skal selskapet investere mellom åtte og ti billioner rubler i de neste tolv årene. Oversatt til norske kroner er dette 1,8-2,2 billioner (tusen milliarder).

– Mesteparten vil bli investert i infrastruktur. Maks 30 prosent vil gå til produksjon, sa Pankratov ifølge RIA Novosti .

Han fortalte at Gazprom fram til 2013 vil fokusere på gassfeltene på Yamal og sokkelen.

20 prosent mer i 2020

Men med nye prosjekter i drift, deriblant Sjtokman med StatoilHydro på laget, kalkulerer Gazprom med å øke det årlige gassuttaket med 100 milliarder standard kubikkmeter i 2020.

I fjor hentet Gazprom ut til sammen 548,6 milliarder sm3 gass.

Vil til USA

I forrige uke meldte Financial Times at Gazprom vurderer å gjøre sitt første oppkjøp i USA for å komme seg inn på det nordamerikanske markedet hvor russerne håper å selge økende volumer av flytende naturgass.

-Vi kan bygge organisk, vi kan inngå et samarbeid om å bygge en kanal for oss i USA eller en tredje mulighet er oppkjøp, sa direktør for Gazprom Marketing & Trading, Vitalij Vasiljev.

Tredoblet verdi

På en pressekonferanse i Deauville i Frankrike i forrige uke spådde Gazprom-sjef Alexei Miller en oljepris på 250 dollar per fat i nær framtid. Med de gunstige effekter dette har på det statsstyrte energiselskapet.

– Vi tror verdien på Gazprom vil tredobles innen 2015 og at markedsverdien da vil passere tusen milliarder dollar, sa Miller ifølge Bloomberg .


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på olje/gass-nyheter

RSS RSS-feed for olje/gass finner du her: tu.no/rss/olje-gass
 

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.