Bjørnar Nicolaisen fra Andøya Fiskarlag og miljøbevegelsen møtte statssekretær Guri Størvold i OED i dag. De leverte underskriftslister mot seismikkskyting og oljeaktiviteter utenfor Lofoten og Vetserålen. Den politiske ledelse lovet å kjempe mot oljevirksomhet i området. Foto: Jannicke Nilsen

Haga vil ikke ha oljeboring

Den politiske ledelsen i Olje- og energidepartementet går mot oljeboring utenfor Lofoten og Vesterålen. Det kom fram på et møte Andøya Fiskarlag og miljøbevegelsen hadde i departementet i dag.

På et møte med Andøya Fiskarlag og Bellona lovet statssekretær Guri Størvold i Olje- og energidepartementet at hun og Åslaug Haga skulle kjempe mot oljeboring i Lofoten og Vesterålen.

Informasjonsansvarlig i Andøya Fiskarlag, Bjørnar Nicolaisen, er fornøyd med signalene fra ledelsen i Olje- og energidepartementet.

Men han er sterkt kritisk til at Regjeringen ikke stanser seismikkskyting i området.

– Når OD skal starte 3D seismikken i slutten av måneden, blir det teppebombing av havet. Dette vil ødelegge fisket totalt. Jeg frykter at min bedrift vil gå konkurs hvis dette blir gjennomført, sier Nicolaisen.

Les også: - Stemningen har snudd mot oljeboring i Lofoten

Pedersen er politisk død

Han slakter Arbeiderpartiets håndtering av seismikksaken.

– Stortinget har fattet en beslutning om å skyte seismikk på villedende informasjon. Når stortingsrepresentanter nå reiser spørsmål rundt konsekvensene, skjærer Jens Stoltenberg bare gjennom. I tillegg har vi Helga Pedersen som oppfører seg som en Olje- og energiminister i stedet for fiskeriminister. Mange mener hun er politisk død etter de katastrofale uttalelsene hun har kommet med i denne saken, hevder Nicolaisen.

Andøya Fiskarlag og Bjørnar Nicolaisen overleverte statssekretær Størvold en underskriftkampanje fra 256 fiskere som krever stans av seismikkskytingen.

– Størvold sa at seismikkskytingen måtte gjennomføres fordi det var et stortingsvedtak. Men hun understreket at både hun og Åslaug Haga er imot petroleumsvirksomhet i Lofoten og Vesterålen, sier han.

Les også: Haga forsøker å unngå seismikkbråk

–Uholdbart

Energi og miljøpolitisk talsmann i FrP, Ketil Solvik-Olsen, er sterkt kritisk til Størvolds uttalelser.

– Det er uholdbart at ledelsen i Olje- og energidepartementet som styrer prosessen tar standpunkt og forhåndsannonserer utfallet av forvaltningsplanen for Lofoten og Vesterålen. Dette bare understreker at det ikke finnes en helhetlig regjeringspolitikk.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på olje/gass-nyheter

RSS RSS-feed for olje/gass finner du her: tu.no/rss/olje-gass
 

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.