Naturtro og lynrask grafikk
Datagrafikk på PC utvikler seg lynraskt, hånd i hånd med Hollywood og filmskapere.
Av Odd Richard Valmot
Publisert: 1. juli 2005 kl. 11:17 Oppdatert: 1. mars 2012 kl. 22:57
Markedet for dataspill passerte omsetningen til Hollywood allerede for fem år siden og ligger i dag på omkring det dobbelte.
Ingenting tyder på at veksten dabber av.
Samtidig har det oppstått en gjensidig avhengighet mellom de to delene av underholdningsindustrien. Svært mange filmer, som Ringenes Herre og Harry Potter, blir akkompagnert av spillene i markedet, og mye av inntektene kommer herfra. Det samme skjer også andre veien. Dataspillet Lara Croft ble til spillefilm.
– Spesielt filmer som er basert på 3D-grafikk gjør det enkelt å lage spill, sier senior produktsjef i Nvidia Jerry Chen. – Her gjenbrukes de 3D-modellene som allerede er laget for filmen i dataspillet, men selvfølgelig er det nødvendig å gjøre noen forenklinger.
I en film benyttes en såkalt renderfarm – mange servere som jobber med samme oppgave, til å regne ut bildet. Hvert bilde kan ta flere timer å beregne. I en PC må det regnes ut 60 bilder i sekundet, og det hele skal se mest mulig naturtro ut.
Vektorer og piksler
Chen peker på at selve 3D-modellen, som er bygget opp av triangler, ikke er så forskjellig i spillet og i filmen. Den størst forskjellen ligger i teksturen som må legges over trianglene for å skape overflate. I et spill må denne prosessen gå uhyggelig fort, men her har både programvare og maskinvare gjort store fremskritt de siste årene.
– I den siste revisjonen av Microsofts DirectX 9 er det mye bedre støtte for maskinvarebasert lyssetting, og det gjør at vi kan utnytte grafikkprosessoren mye bedre. Nå kan vi kjøre et program i hver piksel og beregne mye bedre hvordan det skal belyses og fargelegges, sier Chen.
- Vi kan også korrigere for både temperatur, tid og andre funksjoner som påvirker belysningen. Radiocity er en ny egenskap vi jobber med. Det er avanserte algoritmer for hvordan reflektert lys fra fargede gjenstander smitter av farge på gjenstander i nærheten.
Rask utvikling
– Dagens nivå på datagrafikk kan sammenliknes med det nivået Pixar presterte da de laget Toy Story i 1996. Med den takt det er på utviklingen av både algoritmer og maskinvare, vil imidlertid datagrafikken ta innpå filmindustrien raskt.
- Det å behandle bilder og grafikk er mye enklere å parallellisere enn vanlige dataprogrammer. Vi kan prosessere 16 piksler pr. klokkesyklus i dag, og det skal ikke mye fantasi til å se at det er et tall vi kan doble for hver produktgenerasjon. Mens vanlige CPU-er dobler ytelsen hver 18. måned, er det bare barnemat for oss. Vi gjør det hver 6. måned, sier Chen.
Om ikke mange år vil det være vanskelig å skille det du ser på skjermen fra et opptak av virkeligheten.
Relaterte saker
Siste nyheter
Ledige stillinger
- Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
- Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
- Utbyggingssjef Drammen kommune
- Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
- Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
- Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
- Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
- Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
- Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
- Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
Siste kommentarer
- Slik kan elbilen bli trådløs
- Morten Evensen: Vennligst forklar hva induksjon h...
- gjest: man blir ikke lenger co2 forgiftet, men is...
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- Tom R. B.: La oss selge alt olje og gass til utla...
- Per: Hvor mye penger har Norge brukt på å lete et...
- Gunnar Littmarck: Yes Norway, you can!
- IvarF: Maiken Ree, Du presenterer Rystads budskap...
- Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
- IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
- Privat romfartøy på vei ut i rommet
- @Tore_Aurstad: Ifølge Wikipedia og SpaceX sine hj...
- Cern ville investere milliarder i norske fjell: Regjeringen gadd ikke svare
- Kjetil: Bra du melder deg frivillig!
- Direktør slutter i Tekna
- Knut: Ingeniører kan vel i grunn ikke fordra dire...
- Velger subseakompresjon på Gullfaks
- Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
Mest lest
- Slik kan elbilen bli trådløs
- Amerikansk militærteknologi full av falske deler
- – Matte skal løse virkelige problemer
- Småkraft er verst for miljøet
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
- Se verdens største vikingskip ta form
- Her kan du følge livet på romstasjonen live
- Skal sikre kysten med sensorer
- Denne appen skal lære deg matte


















