Abonnere –  Annonsere –  Løssalg –  Kontakt oss
Teknisk Ukeblad logo
  • TU.no
  • Bygg-anlegg
  • Energi
  • Industri
  • IT
  • Olje-gass
  • Miljø-klima
  • Motor
  • Forbruker
  • Jobb
TU.no Bygg-anlegg Energi Industri IT Olje-gass Miljø-klima Motor Forbruker Jobb

Verdens beste militære radio

Kongsberg Defence Communications (KDC) har levert de første 470 enhetene av sin nye VHF-radio, Multi Role Radio (MRR), til det norske Forsvaret. Produktsjef Eivind Lyngar hos KDC er ikke i tvil; dette er verdens beste radio for det militære VHF-båndet fra 30 til 88 MHz.

Av 

Publisert: 16. juni 2000 kl. 01:15 Oppdatert: 8. november 2001 kl. 14:04

  • Tips en venn
  • Twitter
Ditt navn
Mottakers epost


– Radioen har en rekke funksjoner som konkurrentene ikke har, blant annet feilkorrigert dataoverføring opp til 16 kbit/s. MRR er den eneste tilgjengelige radioen på markedet som kombinerer direkte sekvens og frekvenshoppende spredt spektrumteknologi. Dette er en patentert teknologi utviklet ved Forsvarets forskningsinstitutt mot slutten av 1980-årene som gjør at det er mulig å ta i mot signaler langt under støynivået, sier Lyngar.

Avlyttingssikker
Radioen har også svært gode egenskaper i flerbanemiljøer. Det er implementert en pakkeradioprotokoll med automatisk ruting i nettet som i første rekke benyttes i forbindelse med radar til våpenkommunikasjon. Det er også implementert en meldingsterminalfunksjon som minner om SMS i GSM-verdenen.
En annen fordel er at kontrollenheten kan frakobles radioen og benyttes inntil én kilometer unna. Dermed kan både bruker og radio plasseres optimalt i terrenget. Hele konseptet er bygd på et modulært design – slik at de samme enhetene kan benyttes i mange ulike konfigurasjoner.
– Kryptering og spredt spektrumkoding gir ekstremt god sikkerhet mot avlytting. Vi har utviklet en egen kundespesifisert krets som tar seg av krypteringen. Forsvaret godtar ikke programvarebasert kryptering, sier Lyngar.

Betydelig kompetanse
KDC har gjennom MRR-prosjektet bygd opp et betydelig miljø innen fagområdene radio og digital signalbehandling. I tillegg har bedriften en stor stab med programvareutviklere. MRR inneholder ikke mindre enn tre mikroprosessorer samt flere kontrollerkretser.
– Dette miljøet får nå nye utfordringer ved at vi har overtatt utviklingen av et militært radiolinjeutstyr, sier Lyngar.
Men produksjonen gjøres eksternt, nærmere bestemt hos Sonec på Kongsberg og Hisøy. Det er dessuten benyttet en rekke andre norske underleverandører i MRR-prosjektet.

Lillebror rundt hjørnet
MRR-utviklingen er finansiert gjennom en utviklingskontrakt med Hæren. KDC har dessuten startet utviklingen av en håndholdt versjon av radioen for egen regning. En fungerende prototyp er klar for demonstrasjonsformål og vil bli vist for første gang på Eurosatory i Paris nå i juni.
Mens storebror veier cirka syv kilo, vil denne nye modellen bli betydelig lettere, rundt en kilo. For øvrig vil den inneholde stort sett samme funksjonalitet.
– Dermed har vi en MRR-familie som vi kan gå ut med og tilby internasjonalt. Totalmarkedet for disse radioene beløper seg til mange milliarder kroner, sier markedssjef Jarl N. Johnsen.

Stor kontrakt
Den opprinnelige utviklingskontrakten med Forsvaret beløper seg til totalt 1,7 milliarder kroner for utvikling og levering av 7000 enheter frem til 2005. Forsvaret hadde egentlig opsjon på levering av radioene i 1995, men det har vært betydelige forsinkelser underveis.
– Vi innrømmer gjerne at vi undervurderte kompleksiteten ved å utvikle en radio med de meget ambisiøse spesifikasjonene som Forsvaret la til grunn i 1990. Overgangen fra prototyp til stabil produksjonsmodell tok mye lenger tid enn vi hadde forutsett. Til gjengjeld har vi lagt inn diverse tekniske oppgraderinger underveis – slik at vi i dag kan tilby markedet det ypperste i sitt slag, sier Johnsen.
Det blir hans oppgave å selge produktet inn hos andre land. Og han er forholdsvis optimistisk. Han regner med å ha de første eksportordrene inne i løpet av et års tid.
Radioen har vært testet med gode tilbakemeldinger i flere land, senest ved en Nato-øvelse i Ungarn nylig. Også US Marines har hatt radioen til utprøving. Men alle de store Nato-landene har produsenter av konkurrerende utstyr på hjemmebane. – Det er lite sannsynlig at vi eksempelvis vil finne vår MRR i den franske armè. Hovedmarkedene finner vi i Midt-Østen, Øst-Europa og Asia. Alt eksportsalg foregår i et strategisk samarbeid med Ericsson, sier Johnsen.
Verdens beste militære radio
Siste nyheter

16:01 Her er Asus’ super-ultrabook

15:15 Denne appen skal lære deg matte

14:32 Disse kom gjennom eID-nåløyet

13:11 Ingen finner mer olje og gass enn Norge

10:42 Slik kan elbilen bli trådløs

Ledige stillinger
  • Scientist/Senior Scientist - Forsker/Seniorforsker MARINTEK
  • Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
  • Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
  • Utbyggingssjef Drammen kommune
  • Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
  • Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
  • Seksjonsleder Areal og Miljø/Miljøsjef og Seksjonsleder Grunn- og rettighetserverv Statnett
  • Prosjektleiar, Arealplanleggar eller jurist/rådgjevar, Ingeniør/saksbehandlar og Prosjektleiar anlegg Tysvær kommune
  • Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
  • Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
  • Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
  • Marine Automation R&D Engineers Billingstad, Asker ABB
  • Ingeniører / Sivilingeniører Oslo og Trondheim Statnett
  • Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
  • Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
  • Prosjekt- og byggleder for VVS tekniske systemer og anlegg Advansia
Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Vennligst skriv inn søkeord

Dilbert
Siste kommentarer
  • Slik kan elbilen bli trådløs
    • Morten Evensen: Vennligst forklar hva induksjon h...
    • gjest: man blir ikke lenger co2 forgiftet, men is...
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
    • Tom R. B.: La oss selge alt olje og gass til utla...
    • Per: Hvor mye penger har Norge brukt på å lete et...
    • Gunnar Littmarck: Yes Norway, you can!
    • IvarF: Maiken Ree, Du presenterer Rystads budskap...
    • Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
    • IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
  • Privat romfartøy på vei ut i rommet
    • @Tore_Aurstad: Ifølge Wikipedia og SpaceX sine hj...
  • Cern ville investere milliarder i norske fjell: Regjeringen gadd ikke svare
    • Kjetil: Bra du melder deg frivillig!
  • Direktør slutter i Tekna
    • Knut: Ingeniører kan vel i grunn ikke fordra dire...
  • Velger subseakompresjon på Gullfaks
    • Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
 
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
http://www.tu.no/incoming/2012/05/14/1200005036.jpg/ALTERNATES/w300/1200005036.jpg
http://www.tu.no/forbruker/2012/05/14/hvilken-ultrabook-skal-jeg-velge
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/1200004867.jpg/ALTERNATES/w300/1200004867.jpg
http://www.tu.no/miljo/2012/05/09/unike-bilder-av-norge-fra-verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/sintef_c02_diagram_02__med_logo___alpha__3514_copy_3557.jpg/ALTERNATES/w300/SINTEF_C02_Diagram_02__Med_Logo___Alpha__3514_copy_3557.jpg
http://www.tu.no/olje-gass/2012/05/13/slik-fungerer-manelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
http://www.tu.no/incoming/2012/04/11/1200003549_1965.jpg/ALTERNATES/w300/1200003549_1965.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/17/dette-kan-bli-verdens-nye-energikilde
Her kan du fly innendørs
http://www.tu.no/incoming/2012/04/13/sequence-01.jpg/ALTERNATES/w300/Sequence+01.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/13/her-kan-du-fly-innendors
beta.tu.no
beta.tu.no
Vi videreutvikler tu.no
  – hjelp oss å bli bedre!
Mest lest
  • Slik kan elbilen bli trådløs
  • Amerikansk militærteknologi full av falske deler
  • – Matte skal løse virkelige problemer
  • Småkraft er verst for miljøet
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
  • Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
  • Se verdens største vikingskip ta form
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Skal sikre kysten med sensorer
  • Denne appen skal lære deg matte
Papirutgaven av Teknisk Ukeblad
Abonnere Adresseendring eAvis/PDF
Kjøp siste utgave av Teknisk Ukeblad
Siste videoer
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Tre mann på vei til romstasjonen
  • Omdiskutert rekordbygg brant ned
  • Lag din egen animasjonsfilm
  • Skal bekjempe malaria med dataspill
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. publisher: Jan M. Moberg
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Nettsjef: Svein-Erik Hole
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media AS
c/o: Nitschke & Borgting Økonomibyrå AS
PB 6793 St. Olavs plass, 0130 Oslo