Ved å bruke en partikkelakselerator til å spalte thorium kan man bygge atomkraftverk som er bortimot helt sikre. Store eksperimenter ved Cern i Sveits mot slutten av 1990-tallet viste at beregningene holdt, men forskergruppen venter ennå på å få finansiert en prøvereaktor. Foto: CERN

Thoriumkraft bedre enn CO2-rensing

Hvis ingen partier hadde giftet seg med CO2-rensing, ville thoriumkraftverk fremstått som det klart beste alternativet for Norge, mener Ketil Solvik-Olsen (Frp).

– Thoriumkraftverk høres mye mer interessant enn CO2-deponering, siden man kan produsere enorme mengder kraft uten farlig avfall og uten at det kan gå galt, mener Ketil Solvik-Olsen, fraksjonsleder i miljø- og energikomiteen på Stortinget for Fremskrittspartiet.

I forrige uke tok han opp spørsmålet om thoriumkraftverk med Jens Stoltenberg i Stortingets muntlige spørretime, men fikk ikke tilfredsstillende svar fra statsministeren.

Derfor har han nå skrevet brev til olje- og energiminister Odd Roger Enoksen for å få klarlagt regjeringens holdning i saken.

Solvik-Olsen mener Norge som energinasjon bør ha råd til å være med på finansieringen av et prøveanlegg, som er anslått til 550 millioner euro (4,3 mrd kroner).

Dette er ikke langt unna de tre milliarder kronene som staten spytter inn for å utvikle deponeringsteknologi for CO2.

Provoserer med søknad

– Det er ikke grenser for hvor mye penger Statoil skal få til å utvikle CO2-deponering. Det hadde vært fint hvis man hadde den samme iveren også på andre energiområder, mener administrerende direktør Bill Schelderup i meglerselskapet Bergen Energi.

Selskapet sendte 5. april inn søknad om å få bygge atomkraftverk i Norge, for å få i gang en debatt om temaet. De har selv ingen interesse av å bygge et kraftverk, det skal eventuelt gjøres ved å sette sammen et konsortium av forskjellige eiere.

I søknaden omtales thorium spesifikt, og Schelderup er positiv til at norske myndigheter støtter utvikling av thoriumkraftverk.

– Vi har et oljefond som holder på å sprekke. Her kan vi være med på en spennende utvikling som kan løse kraftproblemene i Norge, samtidig som det har stor interesse for andre land, mener Schelderup.

Han har ingen tro på å få annet svar et nærmest automatisk nei på søknaden, og vil derfor etter å ha sett nærmere på svaret vurdere hvordan saken kan bringes videre.

Kan få ringvirkninger

At prøveanlegget kan bygges i Norge, er Ketil Solvik-Olsen positiv til, og tenker på ringvirkningene som vil kunne komme både for norsk forskning og leverandørindustri. Samtidig er forutsetningen at sikkerheten ved anlegget er god nok.

– Jeg har stor respekt for bekymringene til atomkraftmotstandere, men nettopp derfor bør Norge være aktive i forhold til å utvikle sikrere atomkraftverk, siden de fleste av våre naboland benytter atomkraft til kraftproduksjon, mener han. Frp er ikke først og fremst ute etter å bygge ut atomkraft i Norge, men det kan bli aktuelt i fremtiden med denne typen teknologi.

– Flere har tatt til orde for investere oljefondet i utvikling av miljøvennlig energiteknologi for fremtiden. Dette er nettopp et slikt prosjekt, som jeg personlig har stor tro på, sier Ketil Solvik-Olsen.

Thorium testet i Halden

Det pågår allerede uttesting av thorium som brensel i konvensjonelle atomreaktorer, blant annet i India, men også i Halden, opplyser opplyser forskningsleder Wolfgang Wiesenack.

Han er litt avventende til Lillestøls forslag, siden thoriumkraftverk etter Rubbias modell vil skille seg mye fra eksisterende kjernekraftverk, og derfor gjenstår det store utfordringer for å få det realisert.

– Det er ikke bare å bruke penger, og vips så vil verket stå ferdig, sier Wiesenack, som allikevel mener Norge bør ta del i utviklingen på lang sikt og at dørene må holdes åpne for ny atomteknologi.

Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp) sier gjennom sin informasjonssjef at dette er nytt for han, og at han derfor ønsker å sette seg nærmere inn i saken før han kommenterer den.


Del på Facebook:

Dette er saken:

En ny type atomkraftverk som bruker thorium som brensel i stedet for uran, ble utviklet av nobelprisvinner Carlo Rubbia ved Cern mot slutten av 1990-tallet. Sikkerheten skal være tilnærmet 100 %, i tillegg er avfallsproblemet betydelig redusert. I flere år har prosjektet stoppet opp fordi ingen vil finansiere en prøvereaktor, men i forrige Teknisk Ukeblad tok seniorfysiker Egil Lillestøl ved Cern til orde for at Norge bør finansiere de 550 millioner euroene byggingen vil koste. Norge sitter på verdens fjerde største reserver av thorium.


 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.