Nye iPod Touch er nå spydspissen for Apples spillsatsning.

Spill, video og LP-ens revansje

Steve Jobs er tilbake med nytt format for digitale "LP-er", ny iTunes og en Video-iPod

Tradisjonen tro på disse tider av året holdt Apple nok en gang iPod-seanse for å vise frem nyvinninger. I år sto nye iPod-er, spill og video på menyen for de heldige inviterte.

Toastmaster var ingen ringere enn Steve Jobs, i sin første offentlige opptreden siden nyretransplantasjonen for fem måneder siden.

Årets meny

iPhone OS 3.1 ble lansert i dag, oppdateringen er gratis nedlastbar.

iTunes 9 ble også lansert, blant annet med en ny Genious-funksjon for ”uendelig lange mikser” og støtte for overføring av musikk, filmer, spill og applikasjoner mellom opp til 5 maskiner. Du kan nå administrere applikasjonene på din iPod fra iTunes. iTunes 9 er gratis nedlastbar fra Apple fra i dag.

Apple har konstruert et nytt ”LP-format” for digital musikk. I iTunes kan du nå kjøpe ”samlepakker” av multimedieinnhold og musikk for å gjenskape ekstrainnholdet man pleide å få med LP-er.

Spillmaskin

iPod Touch 8GB koster nå 199 dollar. Programmeringsgrensesnittet OpenGL er nå støttet på iPod Touch, som burde bety bedre spillgrafikk og en enklere hverdag for spillutviklerne. Apple benyttet da også anledningen til å demonstrere nye spill med imponerende grafikk. En interessant demonstrasjon var muligheten til at flere spillere kan spille sammen via Bluetooth og trådløse nett.

iPod nano har nå fått et innebygd videokamera. Til glede for mange har den også fått innebygd FM-radio, komplett med pauseknapp.

Mange vil også sette pris på den nye muligheten for å ta opp lyd.

I tilegg kan Nano nå skryte av å ha blitt et pedometer med synkronisering til Nike.

Videokvalitet vil være H.264 komprimert 640x480 punkter (VGA) i opp til 30 bilder i sekundet. Det er slett ikke dårlige spesifikasjoner for en enhet på denne størrelsen.

Lagringsplass begynner på 8GB for 1250 kroner.

Skal slå spillgigantene

Det kanskje mest interessante fra dagens show er Apples aggressive posisjonering mot Sony og Nintendo. Deres bærbare spillplattformer PSP og DS ble presentert som avleggs og dyre sett i forhold til iPod Touch.

Apple vil åpenbart satse på Touch som spillmaskin fremover, og med annonseringen av av blant andre 2010-utgaven av det (i USA) enormt populære fotballspillet Madden NFL samt Xbox-tittelen Assasins Creed 2 blir ikke plattformen mindre aktuell verken for spillentusiaster eller de store spillutviklerne.

Flere bilder:

Klikk på bildene for større versjon
 

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + flott Fairtrade T-skjorte for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Odd Richard Valmot

En slange i Appleparadiset

Stemningen var spent på IFA i Berlin da Samsung gikk i strupen på Apple med sin nye Galaxy Tab. Les mer

Hard kamp om plassene til ungdommens forskernatt

Foto: Julien Tolchard, NTNU NTNU måtte stenge påmeldingssiden etter 30 minutter. Da var deltakergrensen allerede sprengt. Les mer

Fornybarkampanje mot Facebook

Foto: Dag Yngve Dahle Brukere av Facebook krever at nettselskapet dropper sine planer om å kjøre et nytt gigantisk datasenter på kullkraft. Les mer


Storkontrakt til Ergogroup

Foto: NCC Tar over driften av NCC for 100 millioner. Les mer

Politikerstyrt strøm dyrest

Foto: Scanpix Strømmen ville vært dyrere, hvis politikerne hadde fått bestemt. Les mer

Elitestyrke mot it-fiaskoer

Foto: Leif Hamnes Difi-direktør Hans Christian Holte vil lære av Danmarks korstog mot statlige it-fiaskoer. Blant forslagene: En omreisende «elitestyrke» av it-eksperter. Les mer

Nå får du Spotify i hele huset

Foto: Sonos Sonos integrerer Spotify i sine systemer. Les mer




Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Alle fire C-130J Super Hercules på plass

Foto: Per Erlien Dalløkken Den norske transportflyflåten er endelig komplett etter at de to siste av de nye Herculesene ble døpt på Gardermoen.
Se bildeserie

Kvinner jobber ikke doble skift

Foto: Dag Yngve Dahle I Norge er den samlede arbeidsbelastningen høyere for menn enn for kvinner.
Les mer

Nordmann på amerikansk prestisjeliste

Norsk ingeniør kåret til en av de mest fremadstormende under 40 år i USA.
Les mer

TEST: Mac mini

"Stasjonær" som begrep blir nærmest latterliggjort av Apples minste.
Les mer

Dette er Norges vakreste bro

Foto: Espen Zachariassen Kåringen er klar. Nord-Norge vant.
Les mer
Årets ingeniørbragd

Årets ingeniørbragd

Her kan du lese om vinneren av Ingeniørbragden 2009.

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 11 10
Innsikt 11 10 Infrastruktur
Innsikt 09 10 Investering & Vekst
Innsikt 08 10 Kvalitet, sikkerhet & risiko
Innsikt 07 10 Teknologi Design Konstr.
Innsikt 06 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.