Norsk coach-standard i 2007
En nasjonal komité er i gang med å utvikle en eller flere norske standarder for coaching.
Publisert: 08.08.2006 kl. 12:19
Formålet med standardiseringen er å sikre kvalitet på tjenesten, skape en felles plattform og bidra til åpenhet og seriøsitet i bransjen.
Standardene som utvikles, skal danne underlag for sertifisering.
Bredt sammensatt
Standard Norge koordinerer arbeidet i den nasjonale komiteen, som er bredt sammensatt med representanter fra dem som utdanner coacher i Norge, og fra internasjonalt coaching-miljø.
– Vi begynner med å se på innholdet i utdanningen, sier markedsansvarlig Britt Stokke Lønaas i Standard Norge.
– En standard skal omfatte blant annet terminologi, krav til prosessen, etiske retningslinjer og kompetanse. Standardene vil være til nytte både for utdanningsstedene og for brukerne av coachingtjenester.
Hun håper den første standarden vil være på plass våren 2007.
Fag i utvikling
Coaching er et fagområde i sterk utvikling, og stadig flere tilbyr utdanning og tjenester innen coaching.
Mange i bransjen har uttrykt et sterkt ønske om at det utvikles standarder.
Også NHO, Innovasjon Norge og offentlige myndigheter følger det pågående komitéarbeidet med interesse.
Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr!















