Abonnere –  Annonsere –  Løssalg –  Kontakt oss
Teknisk Ukeblad logo
  • TU.no
  • Bygg-anlegg
  • Energi
  • Industri
  • IT
  • Olje-gass
  • Miljø-klima
  • Motor
  • Forbruker
  • Jobb
TU.no Bygg-anlegg Energi Industri IT Olje-gass Miljø-klima Motor Forbruker Jobb

Foto: SHUTTERSTOCK

Vil spore pasienter med ultralydsender

I fremtiden kan du bli utstyrt med en liten ultralydsender når du blir innlagt på sykehus. Helsepersonell ser på mobilen hvor du er og får varsel hvis operasjonen blir forsinket.

Av  Norunn K. Torheim, VERDIKT

Publisert: 31. januar 2012 kl. 19:32

  • Tips en venn
  • Twitter
Ditt navn
Mottakers epost

– Det vanlige er at du som pasient, ankommer sykehuset, legges på en avdeling, klargjøres for operasjon, transporteres til operasjonssalen og opereres. Deretter flyttes du til overvåking og så tilbake til avdelingen, sier professor Pieter Jelle Toussaint ved Institutt for datateknikk og informasjonsvitenskap ved NTNU.

Det kan imidlertid oppstå forsinkelser underveis både før og under operasjonen, men det er vanskelig for de ansatte å få informasjon om hva som skjer.

– I dag skjer varsel om forsinkelser ansikt til ansikt eller via telefon, personsøker eller høyttaleranlegg. Sykehusene har ikke systemer som varsler via mobiltelefonen til de som er på farta, eller som viser hvilken betydning en forsinkelse får for tidsplanen resten av dagen, sier Toussaint.

Ifølge Toussaint har de ansatte ulike strategier for å takle de mange avvikene fra oppsatt tidsplan. Det kan føre til at sykehusene ikke utnytter ressursene godt nok.

– Noen planlegger slik at de har litt tid mellom hver operasjon i tilfelle det blir forsinkelser. Andre går ikke til operasjonssalen før de blir kalt opp når alt er klart, fordi de ikke stoler på at operasjonen starter etter planen, forteller han.

Foto: NTNU

Vil spore personer og utstyr

Toussaint leder forskningsprosjektet «COSTT – CoOperation Support Through Transparency» som har støtte fra VERDIKT.

For å forstå hva som er problemene og behovene i helsevesenet, har forskerne observert rundt 20 ansatte ved St. Olavs Hospital under operasjoner. De har også fulgt noen ansatte og pasienter rundt i sykehuset. I tillegg har de intervjuet representanter for ulike grupper helsepersonell.

Forskerne har tro på at et datasystem som får data fra et innendørs posisjoneringssystem (IPS) og som viser hvor pasienter, ansatte og utstyr befinner seg til enhver tid, vil være nyttig.

Ansatte får sendere koblet til identifikasjonskortet sitt, mens pasienter får en sender i et kjede rundt halsen når de kommer inn på sykehuset. Senderne sender ut ultralydsignaler, det vil si lyd som har høyere frekvens enn det ørene våre kan oppfatte.

Signalene fanges opp av detektorer i rommene på sykehuset og sender dem videre til datasystemet. På den måten blir posisjonene tilgjengelige for dem som har tilgang til datasystemet, også via mobile enheter.

Les også:

Nettbrett gir rask tilgang til informasjon

Bedre mobilløsning for legene



Skal gi oversikt

Datasystemet skal gjøre det lettere for de sykehusansatte å koordinere arbeidet knyttet til operasjonssalene og å få oversikt over hva som skjer.

Pasienter og pårørende kan få tilgang på informasjon som angår dem. For eksempel kan foreldre som sitter på et venterom, se på en skjerm om operasjonen til sønnen eller datteren går etter skjema.

Forskerne i Trondheim har tatt utgangspunkt i et dansk koordineringssystem for operasjonssaler som de vil forbedre. Dette systemet har skjermer på operasjonssaler og koordineringsrom. Det sender også automatisk personlig melding til de ansattes smarttelefoner.

I tillegg til å utvide dette systemet med IPS, vil forskerne lage et nytt brukergrensesnitt for å vise dataene slik at det bidrar til at de ansatte får oversikt over hva som skjer.

– Dersom vi bare merker folk med sendere og ser at det er to personer i et behandlingsrom, sier ikke det oss noe. Vi må også vite hva slags type undersøkelser som gjøres i rommet, hvem som er der og om det er satt opp en avtale der, sier Toussaint.

Foto: Screenshot

Passe mengde informasjon

Utfordringen for forskerne er å finne ut hva slags data de skal vise og å vite når de ansatte trenger informasjon. Det er viktig at systemet ikke overbelaster noen med informasjon slik at det bare blir en tidstyv.

– Leger og ulike typer sykepleiere har ulike roller og ønsker ulike data. Generelt kan man si at dersom alt går etter planen, vil de ikke varsles om det. Slik er det også ellers i samfunnet. Du vil ikke ha informasjon om at bygningen du er i, ikke brenner. Du vil ha beskjed dersom den brenner, forklarer Toussaint.

– Sykepleiere på avdelingen ønsker å vite når pasienter er tilbake fra operasjonen, mens operasjonssykepleiere vil ha beskjed om hvor forsinket oppstarten av en operasjon er.

Kunstig intelligens og læring

Forskerne vurderer også å ta i bruk kunstig intelligens. Systemet kan blant annet beregne og forutse hva som blir konsekvensen av en forsinkelse, om de for eksempel bør avlyse en operasjon og vente til neste dag med å klargjøre en pasient.

Etter hvert samler sykehusene data på hvor mye som går som planlagt og hvor mange de får behandlet. Da kan de som koordinerer arbeidet, foreta mer kvalifiserte gjetninger om ressursbehovet i framtida.

Toussaint tror dessuten at systemet kan bidra til at de får sett hvordan ting avhenger av hverandre.

Denne artikkelen er levert av VERDIKT (Kjernekompetanse og verdiskaping i IKT), som er Forskningsrådets store program for IKT-forskning.



Les også:

Bruker ikke elektronisk pasientjournal skikkelig

Denne dingsen gjør iPhone til et godt kamera

Nordmenn lager plast av CO2

CoOperation Support Through Transparency
  • Prosjektet «COSTT – CoOperation Support Through Transparency» er ett av fire StorIKT-prosjekter som fikk støtte fra VERDIKT i 2008 og som avsluttes i 2012.
  • Hovedmålet for StorIKT-prosjektene er at de skal stimulere forskningsmiljøene og næringslivet til å ta tak i komplekse forskningsutfordringer som krever samarbeid mellom flere aktører og langsiktig innsats.
  • Prosjektet ledes av professor Pieter Jelle Toussaint ved NTNU.
  • Partnere fra industri og akademia: Aker Universitetssykehus/Oslo universitetssykehus, Cetrea, HEMIT, NTNU ved Fakultet for informasjonsteknologi, matematikk og elektroteknikk og Norsk senter for elektronisk pasientjournal, SINTEF teknologi og samfunn, Sonitor Technologies og St. Olavs Hospital.
 
Vil spore pasienter med ultralydsender
Siste nyheter

16:01 Her er Asus’ super-ultrabook

15:15 Denne appen skal lære deg matte

14:32 Disse kom gjennom eID-nåløyet

13:11 Ingen finner mer olje og gass enn Norge

10:42 Slik kan elbilen bli trådløs

Ledige stillinger
  • Scientist/Senior Scientist - Forsker/Seniorforsker MARINTEK
  • Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
  • Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
  • Utbyggingssjef Drammen kommune
  • Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
  • Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
  • Seksjonsleder Areal og Miljø/Miljøsjef og Seksjonsleder Grunn- og rettighetserverv Statnett
  • Prosjektleiar, Arealplanleggar eller jurist/rådgjevar, Ingeniør/saksbehandlar og Prosjektleiar anlegg Tysvær kommune
  • Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
  • Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
  • Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
  • Marine Automation R&D Engineers Billingstad, Asker ABB
  • Ingeniører / Sivilingeniører Oslo og Trondheim Statnett
  • Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
  • Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
  • Prosjekt- og byggleder for VVS tekniske systemer og anlegg Advansia
Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Vennligst skriv inn søkeord

Dilbert
Siste kommentarer
  • Slik kan elbilen bli trådløs
    • Morten Evensen: Vennligst forklar hva induksjon h...
    • gjest: man blir ikke lenger co2 forgiftet, men is...
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
    • Tom R. B.: La oss selge alt olje og gass til utla...
    • Per: Hvor mye penger har Norge brukt på å lete et...
    • Gunnar Littmarck: Yes Norway, you can!
    • IvarF: Maiken Ree, Du presenterer Rystads budskap...
    • Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
    • IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
  • Privat romfartøy på vei ut i rommet
    • @Tore_Aurstad: Ifølge Wikipedia og SpaceX sine hj...
  • Cern ville investere milliarder i norske fjell: Regjeringen gadd ikke svare
    • Kjetil: Bra du melder deg frivillig!
  • Direktør slutter i Tekna
    • Knut: Ingeniører kan vel i grunn ikke fordra dire...
  • Velger subseakompresjon på Gullfaks
    • Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
 
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
http://www.tu.no/incoming/2012/05/14/1200005036.jpg/ALTERNATES/w300/1200005036.jpg
http://www.tu.no/forbruker/2012/05/14/hvilken-ultrabook-skal-jeg-velge
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/1200004867.jpg/ALTERNATES/w300/1200004867.jpg
http://www.tu.no/miljo/2012/05/09/unike-bilder-av-norge-fra-verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/sintef_c02_diagram_02__med_logo___alpha__3514_copy_3557.jpg/ALTERNATES/w300/SINTEF_C02_Diagram_02__Med_Logo___Alpha__3514_copy_3557.jpg
http://www.tu.no/olje-gass/2012/05/13/slik-fungerer-manelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
http://www.tu.no/incoming/2012/04/11/1200003549_1965.jpg/ALTERNATES/w300/1200003549_1965.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/17/dette-kan-bli-verdens-nye-energikilde
Her kan du fly innendørs
http://www.tu.no/incoming/2012/04/13/sequence-01.jpg/ALTERNATES/w300/Sequence+01.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/13/her-kan-du-fly-innendors
beta.tu.no
beta.tu.no
Vi videreutvikler tu.no
  – hjelp oss å bli bedre!
Mest lest
  • Slik kan elbilen bli trådløs
  • Amerikansk militærteknologi full av falske deler
  • – Matte skal løse virkelige problemer
  • Småkraft er verst for miljøet
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
  • Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Se verdens største vikingskip ta form
  • Skal sikre kysten med sensorer
  • Denne appen skal lære deg matte
Papirutgaven av Teknisk Ukeblad
Abonnere Adresseendring eAvis/PDF
Kjøp siste utgave av Teknisk Ukeblad
Siste videoer
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Tre mann på vei til romstasjonen
  • Omdiskutert rekordbygg brant ned
  • Lag din egen animasjonsfilm
  • Skal bekjempe malaria med dataspill
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. publisher: Jan M. Moberg
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Nettsjef: Svein-Erik Hole
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media AS
c/o: Nitschke & Borgting Økonomibyrå AS
PB 6793 St. Olavs plass, 0130 Oslo