Verner hjemmet med overvåkningskamera
Svenske boligeiere har brukt kamera til å overvåke hjemmene sine i et års tid. Securitas Direct mener det gir bedre beskyttelse mot innbrudd. Problemet er at bildene er ikke gode nok.
Av Trond Heggelund Publisert: 24.05.2007 kl. 16:12
I siste nummer av Teknisk Ukeblad hevdet politiet og sikkerhetseksperter at bildebevis fra mange videokameraer ikke holder mål som bevis.
– Når alarmen går, aktiveres kameraet og sender bilder direkte til alarmsentralen. Da kan vi øyeblikkelig avgjøre om det er falsk alarm eller om vi skal varsle politi, brannvesen eller vekter, sier Jørn Dyfrin, alarmansvarlig i Securitas Direct.
– Kameraet avslører umiddelbart om tyver forsøker å ta seg inn i huset. Bildene kan også identifisere innbruddstyven, og det virker avskrekkende, sier Dyfrin.
Slettes etter kort tid
Bildene fra kameraet kan bare sees på alarmsentralen og slettes etter kort tid. Boligeierne får ikke tilgang til dem, men politiet kan få bildene hvis det har vært innbrudd.
Huseiere som bruker kamera til å overvåke huset sitt, må merke boligen tydelig slik at besøkende vet at det er kameraovervåket.
– Men kameraet tar bare bilder hvis alarmen går. Det er ingen konstant overvåking, understreker Dyfrin.
Dette er saken
- I siste nummer av Teknisk Ukeblad hadde vi en stor reportasje om videovervåkningen av Norge, samt om nye og bedre overvåkningssystemer som er på vei inn i markdet.
- Vi avdekket at mange videoovervåkningssystemer er antikvariske. Derfor er eksempelvis den pedofile overgriperen Lommemannen fortsatt på frifot.
- Utviklingen innen den massive utrullingen av overvåkningskameraer i Norge er bekymringsfull, mener Ove Skåra i Datatilsynet.
- Problemet er at ingen instanser eller myndigheter har full oversikt over hvor mange overvåkningskameraer som er satt opp eller hvor de står.
IP også til overvåkning
- Ny overvåkningsteknologi via IP gir bedre kvalitet til mye lavere kostander.
- Med videoovervåkning via IP kan IT-sjefen bli overvåknings- og kringkastingssjef.
- Tidligere har det vært vanlig å bruk koax-kabler når man skulle distribuere signaler fra et overvåkningskamera til en sentral eller opptaker.
- Snart vil alt dette gå via vanlige nettverkskabler.
- IP blir dermed bæreren for videoovervåkningen

Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr!














