© Francis Apesteguy /Valicenti, Patricia
SLITER: Både korallrev, fisker og planter i havet får vanskeligere leveforhold som følge av at havene blir surere. Og det gjør de i et forrykende tempo, ifølge forskere. Illustrasjonsfoto: Colourbox

Havene forsures i vanvittig tempo

Klimaskeptikerne bør ha fått noe å tenke på, mener kongressmedlem.

Verdenshavene forsures i et raskere tempo enn noen gang tidligere, konkluderer en rapport fra over 100 av Europas ledende marinforskere i EU-prosjektet EPOCA (European Project on Ocean Acidification).

Rapporten ble presentert for delegatene på klimamøtet i København i går.

Direkte følge

Rapporten ”Ocean acidification – the facts” forteller at havene absorberer voldsomme mengder CO2 som en direkte følge av menneskelige utslipp.

Dette fører blant annet til en stor reduksjon i planktonnivåene, noe som kan få store konsekvenser for hele næringskjeden.

Surhetsgraden i havet har økt med 30 prosent siden begynnelsen av den industrielle revolusjon og hastigheten på forsuringen øker stadig.

Klarer ikke tilpasse seg

Hastigheten er mange ganger raskere enn noe man har opplevd i løpet av de siste 55 millioner årene, ifølge forskerne, og det går altfor raskt til at dyr og planter i havet klarer å tilpasse seg.

Det påvirker blant annet de som har kalsiumkarbonat i skjellene eller skjelettene sine, ettersom det blir vanskeligere å produsere det viktige kalsiumkarbonatet aragonitt.

I tillegg beveger lydbølger seg lenger i surere vann, noe som kan gjøre det vanskeligere for hvaler og delfiner å orientere seg i vannet.

Lyder fra boring, sonarer og båtmotorer beveger seg allerede 10 % lenger enn tidligere, og om utviklingen fortsetter, kan det bli 70 % innen 2050.

– Bunnlinja er at den eneste måten å saktne eller reversere dette på, er aggressive og umiddelbare kutt i CO2-utslipp, sier seniorforsker og medforfatter på rapporten, Dr John Baxter til The Guardian .

– Vanskeligere for skeptikerne

Rapporten er utgitt på engelsk, fransk, spansk, kinesisk og arabisk, og vil blant annet bli sendt til alle medlemmene av den amerikanske kongressen.

En av Demokratenes kongressmenn, Brian Bard, sier til Guardian at rapporten vil gjøre det vanskeligere for klimaskeptikerne, siden forsuringen er så enkel å måle.

– Konsekvensene av havforsuring kan være like alvorlig som konsekvensene av temperaturøkninger. Det er en ting å tvile på en dataekstrapolering, eller si at det snødde i Las Vegas i fjor, men å si at enkel kjemi ikke gjelder, er et virkelig problem. Jeg synes bevisene er ganske treffende, sier han.


Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + flott Fairtrade T-skjorte for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Ulsteinkonsernet

Riggskip stanset av BP-ulykke

Ulstein Design var nær salg av sin første skipsborerigg da Deepwater Horizon eksploderte. Les mer

Angriper fragmentert miljøforskning

Foto: Tore Stensvold SV vil ha bedre styring av miljøforskningen. Forslaget støttes av Høyre og Norsk Industri. Les mer

Truer med rotenon

Foto: Fanaposten Miljøvernforbundet mister sponsorer. Kurt Oddekalv truer oppdrettsnæringen. Les mer


Utsetter valget av flybase

Foto: Lockheed Martin Bodø, Ørland og Evenes må vente til 2012. Les mer

Investerer i nye værstasjoner

Foto: Jernbaneverket Klimaendringer er årsaken. Les mer

Første containerskip med LNG

Foto: Flickr Et lite, tysk rederi går i spissen og satser på LNG som drivstoff på et containerskip. Les mer

Harvard ikke lenger best

Foto: Wikipedia USA har ikke lenger verdens beste universitet. Les mer




Abonner på miljø/klima-nyheter

RSS RSS-feed for miljø/klima finner du her: www.tu.no/rss/miljo

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no
- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Omstridt gruveeventyr i nord

Foto: CAMILLA AADLAND I fjor startet Sydvaranger Gruve i Kirkenes opp igjen, etter å ha vært nedlagt i 13 år. Nå vurderer ledelsen dobling av produksjonen, men naturvernere stritter imot.
Les mer

NTNU-forskere knekte superkryptering

Foto: Colourbox Brøt seg inn uten å bli oppdaget.
Les mer

Her er Teslaens bestefar

Foto: Per Erlien Dalløkken Denne elbilen ble bygget på Teslas fabrikk for 16 år siden.
Les mer

Kabelrapporten som forsvant

I tre år dysset Hardangerpolitikere ned sin egen rapport om en kombinert vei- og kabeltunnel. Den ville stjele trafikk fra Hardangerbrua.
Les mer

Slik stoppet vi Macondo-brønnen

Foto: TANNEN MAURY Les Aker Solutions ansattes egen beretning om hvordan de hjalp BP med å stoppe verdens verste oljeutslipp.
Les mer

Fikk du med deg

Omstridt gruveeventyr i nord

Foto: CAMILLA AADLAND I fjor startet Sydvaranger Gruve i Kirkenes opp igjen, etter å ha vært nedlagt i 13 år. Nå vurderer ledelsen dobling av produksjonen, men naturvernere stritter imot.
Les mer

NTNU-forskere knekte superkryptering

Foto: Colourbox Brøt seg inn uten å bli oppdaget.
Les mer

Her er Teslaens bestefar

Foto: Per Erlien Dalløkken Denne elbilen ble bygget på Teslas fabrikk for 16 år siden.
Les mer

Kabelrapporten som forsvant

I tre år dysset Hardangerpolitikere ned sin egen rapport om en kombinert vei- og kabeltunnel. Den ville stjele trafikk fra Hardangerbrua.
Les mer

Slik stoppet vi Macondo-brønnen

Foto: TANNEN MAURY Les Aker Solutions ansattes egen beretning om hvordan de hjalp BP med å stoppe verdens verste oljeutslipp.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 11 10
Innsikt 11 10 Infrastruktur
Innsikt 09 10 Investering & Vekst
Innsikt 08 10 Kvalitet, sikkerhet & risiko
Innsikt 07 10 Teknologi Design Konstr.
Innsikt 06 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.