Torstein Dale Sjøtveit i Sarawak Energy Berhad. Foto: SE

Innser dilemma

Sjefen for Sarawak Energy, Torstein Dale Sjøtveit, har ikke noe problem med å se at det er et dilemma å skulle bygge ut vannkraftanlegg i Malaysia.

I november begynte den tidligere Hydro- og STX-direktøren som øverste sjef for energiselskapet Sarawak Energy på Malaysisk del av Borneo.

Selskapet er blant annet ansvarlig for planlegging og utbygging av større vannkraftprosjekt. En stor demning er bygget og en til er under bygging, og flere er i planfasen.

Selskapet, og Sjøtveit personlig, blir kraftig kritisert for å jage vekk urbefolkning, Penan-folk og å ødelegge regnskog i forbindelse med demningene.

Les også: Kritiserer norsk damsjef

Forståelse

Sjøtveit forstår at prosjektet skaper debatt.

– Det er helt korrekt at deler av Penan-folket påvirkes av enkelte av våre utbyggingsplaner, i første rekke gjelder dette Bakun-demningen, som nå er ferdig, og Murum-demningen som nå er under bygging. Samlet er det ca. 1350 personer som, etter min kunnskap, påvirkes direkte av Murum-prosjektet, sier Sjøtveit.

Det er noen flere enn de som måtte flytte da Gardermoen ble Oslos nye storflyplass. I Kina ble rundt 1,2 millioner mennesker tvangsflyttet da Yangtze ble demmet opp ved Three Gorges for å bygge verdens største vannkraftanlegg.

Følger FN-råd

Han bedyrer at han personlig vil gjøre alt han kan for at Sarawak Energy skal følge de nasjonale og statlige retningslinjer som er etablert, og som tar utgangspunkt i FN retningslinjer på området.

Han påpeker at to hovedprinsipper gjelder ved flytting av folk.

– Det skal være en frivillighet, det vil si at et flertall av de direkte påvirkete skal akseptere selve flyttingen og, de skal ha stor grad av påvirkning på hvor de skal flyttes til, sier Sjøtveit.

Tredjepart sikrer

Han opplyser at dialogen i forbindelse med flytteprosessen i Murum ledes av staten. Et team er med representanter fra flere ikke-statlige organisasjoner (NGO) er med. Blant annet er et konsulentselskap innleid for å sikre at prosessen gjennomføres i henhold til de prinsipper som er nedfelt i FN.

Statens dialogteam skal ifølge Sjøtveit gjennomføre møter med det enkelte berørte Penan-samfunn og forhandle seg frem til løsninger som er akseptable for begge parter.

Storsamfunnsdilemma

– Det er åpenbart at Penaene helst ville fortsatt å bo der de i dag har sine bosettinger. Vi står overfor et dilemma der storsamfunnets behov for å utvikle naturressurser står opp mot urfolkets rettigheter til å bo og leve som før. Dialogen er derfor ofte svært langsiktig og krevende. Penan-samfunnene må gis løsninger som for dem oppfattes attraktive og løfter deres levestandard, sier Sjøtveit.

Penan-folket er et nomadefolk som bosetter seg i små samfunn i uveisomme områder fjernt fra de ytterste delene av storsamfunnet på Sarawak. Penan-folket får dermed ikke skole- og helsetilbud som resten av befolkningen. Myndighetene i Sarawak mener Penan-folket kan få samme tilbud dersom de bosettes nærmere storsamfunnet.

Kan bli 10.000

Foreløpig er 1.350 personer forflyttet. Det tallet stiger etter hvert som flere vannkraftplaner realiseres. Myndighetene har opp til åtte nye kraftverk på blokka. Det tilsvarer om lag 50 prosent av Norges totale vannkraftproduksjon.

– Dersom alle seks-åtte vannkraftprosjektene gjennomføres, vil antall berørte mennesker som må flytte komme opp i mellom 6.000 og 10.000, opplyser Sjøtveit.

Sjøtveit mener at Sarawak, den største av to Malaysiske stater på Borneo, trenger miljøvennlig energi fra vannkraft.

Fornybar kraft

– Sarawak Energy har som oppgave å levere kraft til våre 500.000 kunder i staten Sarawak på Borneo. Vi har også fått oppgaven med å videreutvikle vannkraftressursene i Sarawak med sikte på å etablere langsiktig, god og fornybar energitilgang til de 2,5 millioner innbyggerne i staten. Vi skal også skaffe strøm som gir grunnlag for industriutvikling og eksport av fornybar kraft til nabostatene Sabah, Brunei og indonesisk del av Borneo, sier Sjøtveit.

Beskattes

Han tilbakeviser påstander om at han ikke betaler skatt.

– Jeg kommenterer ikke lønnen min, men jeg betaler vanlig inntektsskatt av all min inntekt, sier Sjøtveit.

Til tross for kritikk og vanskelig balansegang, sier han: – Jeg er stolt av å ha fått denne oppgaven som sjef for Sarawak Energy og gleder meg hver dag over å kunne bidra til utviklingen på Sarawak og å kunne være med å balansere de krevende dilemmaene som utvikling av naturressurser er, sier han.


Del på Facebook:

Les også:

Flere bilder:

Klikk på bildene for større versjon
 

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Maiken Ree

Yme-plattformen kan være ubrukelig

En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer


Verdens lengste kabel mangler strøm

Foto: John Petter Reinertsen/Samfoto Total bygger verdens lengste vekselstrømkabel til Hild-feltet uten garantier for at det kommer kraft til kabelen. Les mer

Nye felt sikrer full drift på Åsgard

Foto: Statoil/Øyvind Hagen Morvin og Smørbukk Nordøst sikrer Åsgard-feltet full drift fram til 2020. Les mer

Slik overvåkes vi

Den mest avanserte programvaren kan varsle når akkurat du dukker opp på et bestemt sted. Les mer

Mot nytt rekordår for varmepumper

Foto: Leif Haaland Luft-til-luft-pumper er aller hottest. Les mer




Abonner på miljø/klima-nyheter

RSS RSS-feed for miljø/klima finner du her: www.tu.no/rss/miljo

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.